Home Zprávy Platforma pro podporu AI v ČR? To je Česká asociace umělé inteligence

Platforma pro podporu AI v ČR? To je Česká asociace umělé inteligence

by Redakce
Ceska asociace umele inteligence (CAUI)

Rok 2023 je z pohledu popularity umělé inteligence bez diskuze přelomový. Rozvoj nástrojů a možností však přináší také řadu morálních dilemat, právních problémů, byznysových výzev a nelehkých otázek. Na tento stav reaguje nově založená Česká asociace umělé inteligence, která si dává za cíl z umělé inteligence udělat příležitost pro lepší život všech občanů České republiky. To vše s velkým důrazem na podporu inovací, etiku a minimalizaci možných negativních dopadů. Kdo za vznikem asociace stojí a jaká plány zakladatelé mají?

Networking i právní pomoc zdarma

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) byla založena s cílem podporovat etický rozvoj a využívání umělé inteligence v České republice. Asociace bude poskytovat členům řadu služeb včetně právní pomoci, vzdělávání a networkingu.

„Jsme přesvědčeni, že umělá inteligence má potenciál transformovat řadu odvětví a zlepšit životy lidí po celé České republice,“ říká Lukáš Benzl, ředitel ČAUI. „Proto jsme se společně s Jakubem Kubů a advokátní kanceláří Legitas rozhodli založit asociaci, která bude podporovat rozvoj a praktické využívání AI v České republice. Věříme, že se ČAUI stane důležitou platformou pro diskuzi o AI a spolupráci mezi různými aktéry v této oblasti.“

Zaměřeno na rizika

Umělá inteligence je jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologií na světě, nicméně nese s sebou určitá rizika, jako je diskriminace nebo ztráta pracovních míst. ČAUI není „advokátem“ a bezhlavým podporovatelem umělé inteligence. Naopak se chce zaměřit na etické a sociálně odpovědné používání. Zakladatelé chtějí poskytnout prostor všem znevýhodněným skupinám, aby se mohly vyjádřit k používání AI a aby se jejich hlasy zohledňovaly při rozhodování o tom, jak bude technologie regulována. ČAUI chce kultivovat prostředí a být pulzující platformou pro otevřenou a kritickou debatu.

Startupy i marketingové agentury

Mezi úvodními členy asociace jsou startupy, marketingové agentury, AI služby i větší technologické společnosti. Na seznamu tak nechybí například WeBoard, AppSatori, Ecomail, Lemonero, TikTokuj.cz nebo Ydeal. Rozjezdu asociace pomáhají také partneři, mezi které se kromě AI Crunch řadí také pracovní portál StartupJobs a akcelerátor Start It ČSOB.

Ostrý start a na něj navazující kalendář akcí a vzdělávání je naplánován na 4. září 2023. Již nyní je však asociace partnerem 3denního online summitu, na kterém bude sdílet své zkušenosti s používáním AI přes 20 odborníků z různých oborů. Samotní zakladatelé pak plánují do konce roku několik akcí různých formátů.

Možnosti členství

Pokud hledáte vzdělávání, právní pomoc při řešení problémů týkajících se AI a rádi se účastníte networkingových akcí, je pro vás členství v ČAUI skvělým tipem. Výhodou je možnost platit za členství na měsíční bázi bez dalšího závazku. Členství je otevřeno všem českým subjektům. Přidejte se k těm, kteří drží krok s umělou inteligencí.

CAUI-banner-aicrunch

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch