Home Zprávy Jak se efektivně ptát AI a využít její potenciál: Nové řemeslo aneb “Prompt Engineering”

Jak se efektivně ptát AI a využít její potenciál: Nové řemeslo aneb “Prompt Engineering”

by Redakce
Promptly Speaking - Person Mirroring AI

Úspěch ChatGPT a OpenAI je zjevným signálem pro technologické lídry, že sítě s hlubokým učením jsou budoucností komerčního internetu. Mnoho lidí věří, že generativní AI je předurčena k tomu, aby se stala základem a zastřešujícím prvkem nejen internetových vyhledávačů, ale také kreativní práce, byznysu, psaní poznámek, výzkumu, domácích úkolů, náčrtů, osnov, storyboardů nebo výuky. V dnešní době vzniká čím dál tím víc AI-powered aplikací a nástrojů – a přitom jsme stále jen na začátku.

Dovednost 21. století - Prompt Engineering

V současné době je sice obtížné oddělit hype od praktického využití, ale vzhledem k miliardám dolarů, které do tohoto odvětví tečou, stojí za to se ptát: Jak se změní svět, pokud budou mít AI evangelisté pravdu? Jestli k té změně opravdu dojde a naše každodenní činnosti začne pohánět umělá inteligence, pak jednou z životně důležitých dovedností 21. století bude efektivní komunikace s AI. Zatím tento proces zahrnuje jen psaní – v technické řeči, inženýrství – promptu, neboli ‘prompting’.

Promptly speaking - Questionmark on a keyboard

Prompt Engineering aneb naučte se správně ptát

Dřív se lidé učili správně ptát jeden druhého, pak se museli naučit efektivně klást otázky internetovým vyhledáváčům (např. Googlu) a teď přichází nová éra – komunikace s umělou inteligencí. Odpověď, kterou hledám, bude jen tak dobrá, jak dobré budou moje otázky. Je to nová dovednost. Je to nové řemeslo. A je to vzrušující!

Efektivní využití

AI nástroje můžete nenávidět, bát se jich nebo je naopak slepě vychvalovat, ale především je můžete využít dvěma základními způsoby. Prvním je rozšíření tradičního vyhledávače pro jednorázové požadavky. Druhým způsobem, který může vedle inspirace přinést skutečnou hodnotu – a zároveň vyžaduje pokročilé znalosti řeči umělé inteligence – je zapojení se do vícevrstvých konverzací.

Revoluce ve vyhledávání

Klasické internetové vyhledávače neodpovídají na informační potřeby napřímo, ale místo toho poskytují odkazy na (doufáme) věrohodné odpovědi. Například pokud se zeptáte Googlu na to, jak si nenechat ujet vlak v době umělé inteligence, vyhledávač vám vyhodí seznam nejvíce relevantních odkazů. Dost možná skončíte s obřím množstvím rozklikaných záložek, kterými se postupně probíráte. Oproti tomu předem natrénované jazykové modely jsou schopny přímo generovat ucelené odpovědi.

Promptly Speaking Generate Prompt Example

Správné prompty přináší výsledky

Pokud se naučíte správně ptát a dávat jasné pokyny (prompty), výrazně vám to pomůže při hledání informací a jejich následné aplikaci. Je to jako když vysvětlujete úkol juniornímu kolegovi – čím lepší mu dáte kontext a zadání, tím méně bude vařit z vody a tím lepšího výsledku se dočkáte.

Pokud vám tedy umělá inteligence vyplivne mizernou odpoveď, není to její chyba. Udělejte krok zpět a zamyslete se nad tím, jak můžete své otázky zlepšit. Zkuste se inspirovat na platformách a fórech, nebo se přihlaste do tréninků.

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch