Home Zprávy Virál na TikTok i videoklip pro Linkin Park. Kaiber spustil mobilní AI aplikaci vyvinutou českým STRV

Virál na TikTok i videoklip pro Linkin Park. Kaiber spustil mobilní AI aplikaci vyvinutou českým STRV

by Redakce
Lubo Smid, CEO STRV

Americký AI startup Kaiber, který vyvolal začátkem roku rozruch svými videoklipy pro Linkin Park a Kida Cudiho, oznámil spuštění nové mobilní aplikace, za jejímž vývojem stojí české STRV. Aplikace umožňuje pomocí umělé inteligence vytvářet videoklipy či animace na základě textu, fotografií nebo vlastních videí uživatelů. Kaiber už vyzkoušely tisíce umělců a přes 5 milionů uživatelů, kteří zaplavili TikTok virálními videi kombinujícími realitu a představy generované umělou inteligencí. Hlavní misí Kaiberu je transformovat hudební odvětví tím, že umělcům nabídne dostupný a efektivní nástroj pro vytváření vlastních vizuálů, aniž k tomu potřebují rozpočty velkých vydavatelství. Český vývojářský tým STRV se přitom americká firma rozhodla oslovit na základě doporučení od ChatGPT. V listopadu se pro veřejnost otevřel také další z projektů STRV, a to fitness aplikace Arnolda Schwarzeneggera The Pump.

„Každý hudebník chce mít vlastní videoklip, ale žádné vydavatelství mu ho nechce zaplatit. Kaiber transformuje hudební odvětví tím, že dává umělcům nástroj k vytváření vlastních vizuálů a videoklipů, aniž k tomu potřebují obrovské rozpočty od velkých nahrávacích společností. Mobilní aplikace je klíčem k tomu, že tento AI nástroj dostanou do rukou přímo umělci. Hledali jsme proto vhodného partnera, který by nám ji vytvořil. Naše požadavky jsme naházeli do ChatGPT a umělá inteligence nám jako nejlepší firmu doporučila STRV,“ popisuje vznik nové aplikace Victor Wang, spoluzakladatel a CEO Kaiberu. Wang v září navštívil Prahu a vystoupil na akci STRV Talks pro technologickou komunitu, kde diskutoval o dopadech umělé inteligence na umělce i společnost jako takovou.

Victor Wang se svými kolegy v té době experimentoval s open-source modely umělé inteligence pro generování videí a rozhodl se na nich postavit novou službu pro umělce určenou ke generování videoklipů. S rozjezdem jim pomohlo vytvoření videoklipů pro amerického rappera Kida Cudiho a následně videoklip k písni Lost od kapely Linkin Park. V květnu Kaiber spustil ostrou verzi své webové služby a zaznamenal 2 miliony registrovaných uživatelů. V říjnu už jich bylo přes 5 milionů, k čemuž pomohl také virální trend na TikToku Astral Jump, pro který uživatelé službu využívají. Mezi umělci, kteří Kaiber používají, patří také Grimes, Wu-Tang Clan, Money Man, Don Diablo a Mike Shinoda se sólovou tvorbou.

„Jsme rádi, že si pro tuhle výzvu Kaiber vybral právě STRV. Umělá inteligence je aktuálně hybatelem společnosti a tato spolupráce byla obrovským přínosem do našeho portfolia. Začali jsme na aplikaci pracovat teprve před půl rokem a za tu dobu jsme během workshopů s Kaiberem vymysleli kompletní design a následně celé řešení i naprogramovali, a to jak pro iOS, tak pro Android. Musím smeknout klobouk přede všemi, kteří tak rychle zvládli odvést tak kvalitní práci, že si na App Storu už stihla vysloužit hodnocení 4,8 hvězdičky,“ komentuje spolupráci Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO STRV. Mobilní aplikace Kaiberu je dostupná pro iOS i Android.

Lubo Smid, CEO @ STRV
Lubo Smid, CEO @ STRV. Autor: STRV

Cvičení podle Schwarzeneggera už si vyzkouší každý

V listopadu se celému světu otevřela také další aplikace od STRV, a to The Pump – první oficiální aplikace Arnolda Schwarzeneggera. V té populární bodybuilder, herec a politik sdílí své tipy na cvičení, stravu a mentální zdraví skrze propracované cvičební plány a buduje přátelskou komunitu, ve které je Schwarzenegger sám přímo aktivní. The Pump odstartoval uzavřenou zkušební fázi letos v květnu pro nejužší kolektiv fanoušků, který během 72 hodin rozebral všech pět tisíc dostupných míst. Od začátku listopadu se aplikace otevřela pro širokou veřejnost. Tým kolem „Arnieho“ české STRV oslovil kvůli designové propracovanosti předchozích projektů. Aplikace The Pump zaznamenala desetitisíce stažení na App Storu a Google Play, kde v recenzích posbírala 4,5 hvězdičky.

„Klient po nás chtěl společně s aplikací připravit i celý brand. Vystavět značku kolem tak známé osobnosti byla neskutečná výzva, ale zároveň skvělá příležitost. Výsledný vzhled se inspiruje prvky ze 70. let, kdy kulturistika zažívala zlatá léta – surový brutalismus, monolitické bloky, odvážné fonty, to vše sladěné s aktuálními grafickými trendy a jednoduchým UX. Primární barvou se stala červená, Arnoldova oblíbená,“
popsala podobu aplikace Barbora Dostálová, produktová designérka STRV.

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch