Home Zprávy Brno, Zlín i Liberecký kraj – technologie HAIDI se rozšiřuje do dalších nemocnic. Pokrývá již více než třetinu českých lůžek

Brno, Zlín i Liberecký kraj – technologie HAIDI se rozšiřuje do dalších nemocnic. Pokrývá již více než třetinu českých lůžek

by Redakce
Datlowe

Detekovat výskyt nemocničních infekcí, šetřit lékařům čas a zlepšovat zdravotní péči – to je cílem technologie HAIDI, vyvinuté českou společností Datlowe. HAIDI byla nově implementována Fakultní nemocnicí Brno, Krajskou nemocnicí Tomáše Bati ve Zlíně a všemi třemi krajskými nemocnicemi v Libereckém kraji. Aktuálně tak technologie pomáhá u dalších téměř 3,5 tisíce lůžek akutní i následné péče. Technologie HAIDI dnes pokrývá více než třetinu tuzemských lůžek.

„Naši technologii začali lékaři poprvé využívat v roce 2019 v nemocnici Jihlava. Od této doby se nám povědomí o přínosech HAIDI daří mezi odborníky šířit a nasazovat ji v dalších zdravotnických zařízeních. Díky nasazení v takto významných nemocnicích může z HAIDI benefitovat mnoho dalších pacientů,“ uvádí Jakub Kozák, spoluzakladatel a CEO Datlowe.

Jakub Kozák
Jakub Kozák, spoluzakladatel a CEO Datlowe

Společnost Datlowe vyvinula pro nemocniční personál nástroj HAIDI, který shromažďuje data z veškeré zdravotnické dokumentace. Té podle odhadů společnosti produkuje středně velká nemocnice průměrně 3 000 normostran textu denně. HAIDI data interpretuje do podoby přehledu možných rizik způsobených infekcemi souvisejícími se zdravotní péčí. Takzvané nozokomiální nákazy jsou obvykle spojeny s častými rezistencemi vůči klinicky používaným antibiotikům, a tedy s náročnější a nákladnější léčbou. HAIDI pro odhalování těchto rizik využívá metody zpracování přirozeného jazyka a strojové učení a ulevuje tak nemocničnímu personálu od manuální práce. Dle odborníků šetří při detekci nemocničních infekcí až 60 % času a o 80 % zlepšuje přehled o jejich výskytu. 

3,5 tisíce nových lůžek

Technologie HAIDI byla nově nasazena v celkem pěti nemocnicích – Fakultní nemocnici Brno, zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati a ve všech třech krajských nemocnicích v Libereckém kraji, tedy v Liberci, Frýdlantu a Turnově. Nově tedy technologie pomůže u 3 453 nemocničních lůžek akutní i následné péče. Aktuálně tak HAIDI pokrývá více než třetinu tuzemských lůžek.

„Přínosy naší technologie v klinické praxi byly v loňském roce několikrát prokázány. Například slovenská síť nemocnic Svět zdraví uvedla, že jí HAIDI pomáhá šetřit až 60 % času, který detekci nemocničních infekcí věnují. Věříme, že se do budoucna budeme nadále rozšiřovat do dalších českých i zahraničních nemocnic,“
dodává Kozák.

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch