Home Zprávy Tachles VC s českými zakladateli spouští investice do izraelských startupů. Potenciál vidí zejména v kyberbezpečnosti a deep tech

Tachles VC s českými zakladateli spouští investice do izraelských startupů. Potenciál vidí zejména v kyberbezpečnosti a deep tech

by Redakce
Karel Tušek

Investovat do izraelských startupů a být u vzniku dalších technologických jednorožců – to je cíl nového venture kapitálového fondu Tachles VC. Tento fond byl založen s vizí stát se klíčovým hráčem v deep tech investicích s cílem objevovat a rozvíjet startupy disponující potenciálem transformovat globální ekonomiku. Tým Tachles VC pod vedením Karla Tuška a Davida Marka tvoří také izraelští odborníci Sivan Kanev, Boris Chovnik a americká technologická veteránka Robin Bienfait. Tachles VC úspěšně uzavřel první fázi půlmiliardového fondu a prvních pět investic do izraelských startupů.

Tachles oznámil úspěšné uzavření první části půlmiliardového fondu s již pěti izraelskými investicemi „na kontě“ za úvodních šest měsíců. Fond dává českým a mezinárodním investorům příležitost podílet se na financování izraelských startupů zaměřených na umělou inteligenci, cloudové technologie a kybernetickou bezpečnost, což jsou obory, v nichž Izrael představuje světovou špičku. Díky sektorové specializaci, znalosti místního trhu a široké síti kontaktů, kterou zakladatelé fondu budovali od roku 2015, má Tachles VC ambici dosáhnout výnosu na úrovni minimálně 3,5násobku investované částky, což odpovídá hornímu kvartilu nejlepších světových venture capital fondů. Tachles mimo jiné úspěšně absolvovali globální akcelerační program pro venture capital fondy pořádaný VC Lab ze Silicon Valley, což je výsledek, kterého dosáhnou 2 % z 2 300 aspirujících týmů. 

„Společně s Davidem jsme si uvědomovali velikost příležitosti, kterou nám izraelský ekosystém nabízí. Zároveň nás lákala možnost vzít na sebe více odpovědnosti a vyzkoušet si cestu běžného fondu rizikového kapitálu,“ říká Karel Tušek. Vedle Tuška a Marka rozšířila nově řady partnerů fondu také Robin Bienfait, vysoce postavená americká manažerka, která má více než 30leté zkušenosti z vedení největších amerických technologických gigantů i ze světa venture kapitálu. V Izraeli je pak stěžejním partnerem Sivan Kanev, který jim pomohl proniknout do izraelského startupového ekosystému. Izraelskou část týmu doplňuje Boris Chovnik. Tachles má k dispozici také seniorní advisory board složený z vysoce postavených manažerů globálních technologických společností.

Karel Tušek
Karel Tušek, Tachles VC. Autor: Tachles VC

Izrael: Domov jednorožců v oblasti high techu a startupů

Chcete-li jet na tygry, vydejte se do Indie. Chcete-li jet na jednorožce, jeďte do Izraele,” říká David Marek a doplňuje, „Izrael je ekosystém, od kterého bychom se měli chtít učit. Je zde nejvíce jednorožců na obyvatele. Izraelci se naučili, že jednoduše nemají kam ve svém pohraničí expandovat, proto všechny nové firmy staví rovnou s globální ambicí – a funguje to. V high tech firmách je zaměstnáno více než 10 % populace, tvoří více než polovinu exportu a jsou zodpovědné za více než 70 % růstu hrubého domácího produktu.“

Tachles znamená v hebrejštině ‚k věci‘, což odráží typickou izraelskou přímočarost. Jít k jádru věci, k preciznímu, ale rychlému zhodnocení potenciálu každého startupu nám díky oborové specializaci umožňuje se efektivně investičně rozhodovat a získat tak přístup k nejatraktivnějším investičním příležitostem,doplňuje David Marek.

David Marek
David Marek, Tachles VC. Autor: Tachles VC

Komunita jako most mezi Evropou a Izraelem

Iniciativou, která podporuje Tachles VC, je nezisková organizace CITIF (Czech Israeli Technology & Innovation Forum), David a Karel jsou jejími zakládajícími partnery. Cílem organizace je propojovat izraelský a český inovační ekosystém. Posláním je prostřednictvím úzké spolupráce izraelských startupů s českými podniky pomoci transformovat Česko na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou. „Česko je se svou průmyslovou základnou a vysokým počtem technicky orientovaných univerzit pro izraelské startupy ideálním odrazovým můstkem k expanzi do Evropy a místem, kde mohou zakládat svá evropská R&D centra,“ komentuje Marek. Za iniciativou stojí Ira Saul Rubenstein, úspěšný podnikatel a finančník působící dlouhé roky v České republice a USA, který exekutivně řídí aktivity CITIF.

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch