Home Zprávy Online vzdělávání v digitálních dovednostech táhne. Česko-slovenská Skillmea zprostředkovala kurzy pro 70 tisíc lidí a cílí na obrat 30 milionů 

Online vzdělávání v digitálních dovednostech táhne. Česko-slovenská Skillmea zprostředkovala kurzy pro 70 tisíc lidí a cílí na obrat 30 milionů 

by Redakce
Radovan Debnár

Dovednosti z oblasti programování, marketingu, crypta, umělé inteligence či seberozvoje jsou v rychle měnícím se světě stále žádanější. Důkazem je přes 70 tisíc uživatelů, kteří se přihlásili na jeden nebo více online kurzů největší česko-slovenské online vzdělávací platformy pro digitální dovednosti Skillmea. Ta vznikla na Slovensku v roce 2012 pod názvem Learn2Code a rychle se stala největším poskytovatelem IT vzdělání. Dnes nabízí největší nabídku plnohodnotných online kurzů na trhu od více než 235 lektorů zaměřených na informační technologie, umělou inteligenci a ChatGPT, design, videoediting, marketing, business & finance či crypto. Od nového roku pak spustí tříměsíční Rekvalifikační akademii pro osm různých zaměření, kterou z více než 80 % hradí vybraným zájemcům Úřad práce. Skillmea za loňský rok dosáhla obratu kolem 16 milionů korun, letos cílí na dvojnásobek.

„Kurzy digitálních dovedností představují pro moderního člověka ideální příležitost pro celoživotní učení a získávání nových znalostí i zkušeností pro profesní život. Online vzdělávání se těší velké oblibě zejména v oblasti informačních technologií, marketingu a prodeje, kde je pro úspěch na vysoce konkurenčním trhu nezbytné držet krok s neustále se měnícím prostředím. Je tak pro nás zásadní přinášet kurzy, které jdou ruku v ruce s požadavky trhu práce a absolventa plně připraví i v případě, že zcela změnil své profesní zaměření. Všechny naše kurzy tak neustále aktualizujeme, aby odpovídaly zrovna dostupným verzím technologií i softwaru,“ říká Radovan Debnár, spoluzakladatel a CEO Skillmea.

Skillmeu založili na Slovensku v roce 2012 Radovan Debnár (CEO) a Marián Kristeľ (COO) pod názvem Learn2Code jako prezenční platformu s cílem vzdělávat lidi v oblasti digitálních dovedností. V té době byla na trhu krize a více než čtvrtina mladých lidí do 29 let byla nezaměstnaná. Platforma se později rozšířila o nabídku online kurzů žádaných na technologickém trhu práce, jako frontend, backend, grafický či UI/UX design, PPC nebo social media management. Po rebrandingu v roce 2022 se zaměřila také na český trh. Coby člen Digitální koalice na Slovensku zpřístupňuje za symbolický poplatek své online kurzy také studentům středních škol, její misí je popularizace technologického vzdělávání různých generací.

Jaroslav Debnár, CEO @ Skillmea. Autor: Skillmea

Proměna vzdělávání

Vzdělávání kvůli kariérnímu posunu je dynamickým odvětvím, které v posledních letech zaznamenalo výrazné změny. Online vzdělávání se i v důsledku pandemie stalo v 80 % firem součástí zlepšování dovedností v týmu. V oblasti IT nastala optimalizace a racionalizace lidí, kteří měli v rámci svého pracovního výkonu velký technologický dluh a nedodávají požadovanou hodnotu. V letošním roce se pak ve firmách snížil zájem o agenturní kontraktory. Požadavkem trhu je adaptace na vývoj moderních technologií a tendence spíše stavět interní týmy, které jsou úzce propojeny s ostatními odděleními. 

„V České republice a na Slovensku si zaměstnavatelé uvědomují význam lidského kapitálu a investují do něj nemalé finanční prostředky. Nejvíc populární jsou programovací jazyky Javascript a Python, velký trend je také využívání AI v jakékoli oblasti
,“ vysvětluje Debnár. Na požadavky trhu pak reagují i samotní lidé, stále častěji absolvují rekvalifikační kurzy na technologické pozice. Z interních dat platformy Skillmea vyplývá, že největší zájem je o kurzy frontendu (17 %), marketingu (14 %) a pro softwarové testery (12 %).

Kariérní rekvalifikaci pak ve velkém podporují také státní dotační programy. V České republice hradí MPSV zájemcům o digitální témata 82–100 % ceny kurzu do výše 50 000 Kč. „Vytvořili jsme proto osm tříměsíčních intenzivních rekvalifikačních akademií, které účastníkům předají veškeré dovednosti nezbytné k začátku kariéry v technologickém odvětví. Kurzy jsme koncipovali tak, aby po jejich absolvování mohl účastník ihned nastoupit do zaměstnání jako plnohodnotný juniorní pracovník,“ upřesňuje Barbora Stibor, vedoucí oddělení rozvoje ve Skillmea. Přihlášky do rekvalifikační akademie je možno podávat do konce roku, samotné kurzy pak poběží od ledna a února 2024.

AI Crunch banner

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch