Home Zprávy PitchBook: čeští Mavericks jsou nejaktivnějšími advokáty ve VC transakcích v regionu

PitchBook: čeští Mavericks jsou nejaktivnějšími advokáty ve VC transakcích v regionu

by Redakce
Mavericks

Podle ankety Pitchbook Data je česká advokátní kancelář Mavericks nejaktivnějším poradcem u venture kapitálových (VC) transakcí v regionu střední a východní Evropy (CEE). S 25 uznanými VC transakcemi v CEE regionu za rok 2023 Mavericks obstáli v konkurenci velkých kanceláří s náskokem deseti transakcí. Ostatní české kanceláře se umístily ke konci žebříčku, druhá nejúspěšnější má zaregistrovány tři transakce. Tým vedený Tomášem Ditrychem tak završil další úspěšný rok, celkem stál u transakcí za téměř 3 miliardy korun, kdy navýšil obrat, nabral nové posily a potvrdil unikátní pozici, kterou si na startupovém trhu od roku 2017 buduje. Letos chtějí využít lepší náladu investorů a zvýšit počet transakcí i obrat. Kvůli tomu budou Mavericks rozšiřovat svůj právní tým o další seniorní M&A advokáty a další specialisty v oblasti transakcí a technologií.

„Ocenění od platformy PitchBook, které má globální dopad, pro nás opravdu hodně znamená. Ještě minulý červen jsme byli v rámci regionu CEE na třetím místě, v druhé polovině roku jsme se navzdory velkým advokátním kancelářím vyšvihli na první místo a ještě se značným náskokem. Myslím, že to odráží naše unikátní know-how a vysoce kvalitní tým, který se nám daří budovat,“ hodnotí úspěch Tomáš Ditrych, zakládající partner Mavericks.

Tomáš Ditrych
Tomáš Ditrych, zakládající partner Mavericks

Dobré výsledky navzdory horším časům

Pro Mavericks se jedná již o několikáté ocenění v nedávné době. Již loni v červnu se Mavericks dostali v PitchBooku na první místo mezi českými advokátními kancelářemi, které od té doby drží. Loni se stali součástí i prestižního žebříčku IFLR1000 v kategorii M&A. Stali se také doporučovanou kanceláří pro právo informačních technologií v anketě Právnická firma roku 2023. Kanceláři se daří růst navzdory horšímu období pro startupové ekosystémy po celém světě. Loni společnost stála u celkem 45 investic do startupů za téměř 3 miliardy korun, radila například fondům Czech Founders VC a Presto Ventures nebo startupům Choice QR, SupplyDo či Filuta AI.

„Venture kapitálový trh v posledních dvou letech procházel temným obdobím, kdy se investice značně zpomalily, zejména kvůli vysoké inflaci a dražším penězům. Tento trend jsme ve svém každoročním průzkumu VC investic na českém trhu zaznamenali zejména v druhé polovině roku 2022, pokračoval však i v průběhu první poloviny roku 2023. Podle některých dat bylo loni do startupů investováno o 75 % méně peněz než v roce 2022. Díky naší kvalitní práci pro vedoucí investiční fondy a startupy se však naší kanceláři podařilo růst i navzdory nepříznivým podmínkám. Nyní pociťujeme, že situace na trhu se stabilizovala, a to by mělo náš růst ještě podpořit,“ komentuje vývoj VC trhu v posledních letech Ditrych.

Specifické potřeby si žádají specifické právníky

„Česko má dnes profesionální startupový ekosystém plný nadějných projektů. Místního talentu zejména v IT si všímají i velké technologické firmy ze zahraničí, které zde zakládají vývojová centra. Startupový svět a IT sektor je ovšem specifická disciplína, kterou je pro mnoho tradičních advokátních kanceláří těžké uchopit. Pohybujeme se v dynamickém prostředí, které podléhá neustálému vývoji a s tím i novým právním výzvám. Příkladem může být problematika umělé inteligence, která během minulého roku naprosto převrátila dosavadní fungování i produkty. Ne každý je schopen takto rychle reagovat na potřeby klientů.
Loni jsme přivítali několik nových kolegů a letos hledáme další, zejména seniorní právníky v oblasti M&A a technologií. Zakládáme si na tom, aby naši právníci měli prostor rychle kariérně vyrůst a dostat se na partnerskou pozici, ze které se mohou sami podílet na budování moderní advokátní kanceláře,“
vysvětluje Jaroslav Menčík, partner v Mavericks.

Jaroslav Menčík
Jaroslav Menčík, partner v Mavericks

Za své působení na trhu Mavericks nejen přispěli k růstu mnoha startupů, ale také se věnují vzdělávání studentů a zasazují se o potřebné změny v českých zákonech. Dlouhodobě prosazují změnu legislativy týkající se zaměstnaneckých opčních programů (tzv. ESOPů, employee stock option plans), které nejsou v českém právu dostatečně upraveny, ale umožňují startupům konkurovat velkým firmám na pracovním trhu. Kancelář se angažuje v oblasti umělé inteligence, vydala například příručku pro její bezpečné používání.

„V našem prostředí je důležité být agilní, umět se adaptovat a prohlubovat své znalosti. Záleží nám na tom, abychom své zkušenosti předávali dál a pomáhali v růstu nejen firmám, ale také společnosti. Aktivně se proto podílíme na šíření digitální gramotnosti i mimo právnickou komunitu. Kromě vedení seminářů na právnické fakultě se účastníme konferencí či webinářů, kde předáváme své znalosti ze startupového světa, IT práva a duševního vlastnictví, gamingu, ale také VC investic a ESOPů. V neposlední řadě pracujeme na vlastním nástroji založeném na umělé inteligenci, který bude schopen pomoci nejen nám právníkům, ale i našim klientům,“ uzavírá Menčík.

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch