Home Rozhovory Tomáš Brychcín ze SentiSquare: Budoucnost AI a NLP vidím ve zjednodušování

Tomáš Brychcín ze SentiSquare: Budoucnost AI a NLP vidím ve zjednodušování

by Redakce
Tomas Brychcin a užší tým SentiSquare

SentiSquare je technologická firma, která se zabývá analýzou textů vygenerovaných zákazníky. Nabízí řešení pro různé oblasti, jako jsou marketing, zákaznická péče nebo compliance. V našem rozhovoru jsme si povídali se zakladatelem a CEO SentiSquare Tomášem Brychcínem.

Co bylo hlavní motivací pro vznik SentiSquare?

Společně se dvěma kolegy jsme pracovali na Západočeské univerzitě v Plzni jako výzkumní pracovníci v oblasti Natural Language Processing (NLP) a strojového učení. Jezdili jsme po konferencích a publikovali články. Viděli jsme obrovský potenciál využití těchto technologií, ale v akademickém prostředí nám chyběla reálná aplikace.

Založili jste tedy SentiSquare. Jak se liší vaše technologie od ostatních řešení na trhu?

SentiSquare dodává NLP pro zpracování komunikace B2C firem. Automatizujeme činnosti nebo získáváme informace z emailů, hovorů, chatů, smsek atd. Hlavní odlišení je v tom, že vždy tvoříme jazykové modely na míru pro každého zákazníka i každý typ dat. Hlavní motivací je, že na míru udělané modely výrazně překonávají ty předpřipravené a svou úspěšností se blíží člověku. Pro tyto účely jsme vyvinuli platformu No-code NLP, která umožňuje tvorbu modelů bez nutnosti programování a bez expertních znalostí o NLP.

SentiSquare Screenshot Demo

Jaké jsou největší trendy a inovace v oboru NLP?

Velmi reprezentativní příklad z oblasti NLP je ChatGPT od OpenAI. Zde se povedlo hravou cestou ukázat lidem jak daleko se strojové učení a NLP za poslední dekádu dostalo. ChatGPT dokáže velmi dobře pochopit vstup v přirozeném jazyce. Právě automatické pochopení textu je stěžejní část při zpracování a vyhodnocování komunikace. Současný trend v NLP a umělé inteligenci obecně bych nazval „bigger is better“. Velké technologické firmy se předhání, kdo vytvoří větší a složitější model jazyka (s více trénovacími parametry), aby ukázaly potenciál technologie.

Jak vidíte budoucnost AI v oblasti zpracování textových dat?

Budoucnost AI a NLP vidím ve zjednodušování. Dnes jsou trendem tzv. No-code / Low-code platformy na různé činnosti, kde cílem je umožnit uživatelům bez expertních znalostí tvořit obsah na daných platformách. SentiSquare není výjimkou. Naše No-code NLP platforma má za cíl zpřístupnit NLP bez nutnosti programování a najmutí lidí s Ph.D. Věřím, že v budoucnu budou podobné řešení více a více dostupné a strojové učení potažmo umělá inteligence bude všude.

Vraťme se k SentiSquare. Jaké jsou vaše nejúspěšnější projekty a spolupráce s klienty?

Nejvíce hrdi jsme na spolupráci s E.ON, kde řídíme emailovou komunikaci, získáváme informace z hovorů na call centru a ze zákaznické zpětné vazby. Je pro nás skvělou vizitkou, že můžeme dodávat NLP do firem jako Seznam.cz a Kiwi.com, které mají IT na špičkové úrovni. Za zmínku také určitě stojí Rohlik.cz a jeho alternativy v Německu, Rakousku, Maďarsku atd. kde zpracováváme miliony slovních hodnocení od zákazníků.

Tomáš Brychcín SentiSquare profilová fotka
Tomáš Brychcín, zakladatel a CEO SentiSquare

Jak měříte dopad a hodnotu vašich služeb pro zákazníky?

Automatizace rutinních úloh při zpracování komunikace vedou k úspoře FTE. Lidé se pak více věnují kreativním úlohám na místo nudnému a zdlouhavému vyhodnocování emailů, hovorů, či chatů. Alternativou je pak získávání informací z textů, kde například měříme, jak se v čase vyvíjí nálada zákazníků, s čím mají hlavní problémy a pomáháme hledat řešení.

Jak obtížné je najít nové kolegy s potřebným vzděláním?

Věřím, že to není jen o vzdělání, ale také o ochotě se pořád učit a zdokonalovat. Oblast AI a NLP je velmi rychle rostoucí a měnící se obor. Prakticky každý měsíc se objeví nějaká průlomová myšlenka. Před 15 lety se v NLP téměř nepoužívaly neuronové sítě. Jiné postupy dosahovaly lepších výsledků. Dnes neuronové sítě překonávají vše ostatní. Za pár let možná zjistíme, že by se to celé mělo dělat úplně jinak 😊

Zvládáte vývoj financovat z vlastních prostředků nebo vám pomáhají investoři?

SentiSquare prošlo dvěma investičními koly v roce 2018 a v roce 2021.

Co byste poradili mladým lidem, kteří chtějí pracovat nebo podnikat v AI?

Lidem, co chtějí podnikat v AI bych poradil, aby jen slepě nesledovali nejnovější trendy a snažili se být unikátní. Startupů a firem kolem AI vzniká a bude vznikat čím dál tím více.

Tomas Brychcin a širší tým SentiSquare

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch