Home Rozhovory Matěj Misař z Carebotu: Umělá inteligence jako standard zdravotní péče v radiologii je absolutní nezbytností

Matěj Misař z Carebotu: Umělá inteligence jako standard zdravotní péče v radiologii je absolutní nezbytností

by Redakce
Carebot - zakladatelé Daniel Kvak a Matěj Misař

Matěj Misař a Daniel Kvak, zakladatelé startupu Carebot, přináší do zdravotnictví revoluci. Carebot totiž dokáže přesně identifikovat zdraví ohrožující nálezy. Právě s Matějem Misařem jsme si povídali o tom, jak vše začalo, zda umělá inteligence nahradí poskytovatele zdravotní péče, jak chtějí Carebot škálovat i do dalších oblastí zdravotní péče nebo jaké novinky si přivezli z nedávného Evropského radiologického kongresu ve Vídni.

Jak vznikla myšlenka na vytvoření Carebotu a co bylo vaším hlavním cílem při jeho vývoji?

Carebot je produktem pandemie Covid-19. Tehdy Daniel Kvak se svou manželkou Karolínou přemýšleli, jak pomoci přetíženému zdravotnímu systému. Přišli tak s úplně prvním modelem, rozdělujícím pacienty s nálezem a těch, kteří koronavirus na RTG snímcích hrudníku neměli. Po uveřejnění prvního příspěvku na LinkedInu jsme se propojili a postupně začali komunikovat s lékaři i investory. Nyní už se soustředíme na komplexní vývoj AI řešení. Doporučujících systémů implementovaných přímo v prohlížeči lékaře, který pomáhá lokalizovat jednotlivé nálezy při různých modalitách (RTG, CT, MMG, MRI)

Jak početný je dnes váš tým?

U zrodu byli manželé Kvakovi a já. Následně se k nám přidali lékaři, kteří nám expertně radili, jak systém postavit tak, aby mohl pomáhat v praxi. Nyní tým tvoří více než 15 lidí, expertů na AI, ekonomiku zdravotnictví a více než 30 lékařů z celé Evropy.

Jaké jsou hlavní výhody používání Carebotu pro pacienty a poskytovatele zdravotní péče?

Jakmile bude umělá inteligence široce nasazena v nemocnicích, pro pacienta je to dobrá zpráva. Může si totiž být jistý, že ať už půjde do nemocnice v 1 ráno na periferii republiky, nebo do největší nemocnice v hlavním městě, vždy obdrží stejně kvalitní vyšetření. Umělá inteligence, jako partner lékaře dokáže výrazně navýšit kvalitu a upozornit lékaře, pokud by mu náhodou v provozu něco uniklo. Vůbec nejlepší je spojení AI a lékaře. Pro poskytovatele je to jednoznačně navýšení kvality péče, ale i zrychlení jednotlivých vyšetření, průchodnost oddělení. Těch benefitů je mnoho a liší se nemocnice od nemocnice. Někde mají velký nedostatek radiologů, a i tam může být AI dobrým pomocníkem.

Carebot Image
Zobrazení nálezu. Autor: Carebot

Na základě jakého datasetu je Carebot schopný činit přesnou diagnózu?

Pro trénování našich modelů hlubokých neuronových sítí bylo nutné sesbírat vhodná data, a to nejen ve velkém objemu, ale především s kvalitními anotacemi, lékařskými popisy. Díky tomu, že se nám podařilo sestavit tým více než 30 spolupracujících radiologů a navázat úzkou spolupráci s nemocnicemi a institucemi z celého světa, jsme schopni zaručit, že predikce našeho systému jsou robustní. Ruku v ruce s tím jde i multicentrická validace, tzn. ověření přesnosti AI na snímcích různé kvality, různé populace s odlišnými specifickými nálezy.

Nenarušujete svým řešením zaběhnutý postup lékařů?

Dbáme na to, abychom vůbec neměnili lékařův pracovní postup. Implementujeme naše řešení do systémů, které lékař dobře zná. Navíc si zakládáme na osobním přístupu. Za lékaři do nemocnic jezdíme, mají naši plnou podporu. Důležité je, aby věděli, co od umělé inteligence čekat mají a co naopak nikoliv. Zakládáme si na tom, že AI je nástroj, jako stetoskop nebo rentgen. Lékař je ten, který určuje diagnózu.

Dokážete zhodnotit postoj lékařů k inovacím a konkrétně využití umělé inteligence?

Liší se to. Jsou tací, kteří si uvědomují, jak důležité je držet krok s dobou a jak mohou AI využít k co největšímu užitku při své misi zachraňovat lidské životy. Pak jsou ti, kteří mají z této technologie obavy, ale většinou to je jen pro to, že neví, co od ní mají očekávat. Ve větší míře se ale setkáváme s lékaři, kteří nám pomáhají, technologii fandí a těší se na její zavedení do praxe.

Jakým způsobem se budete vypořádávat s obavami lidí ohledně toho, že roboti budou nahrazovat lidi v poskytování zdravotní péče?

Zmiňoval jsem to výše. Lékař je vždy ten, který bude určovat diagnózu. AI je pouze nástroj a nástrojem zůstane. Máme velký problém s nedostatkem lékařů, trendem je naopak snímkování pacientů. Tyto nůžky se budou rozevírat, a proto je umělá inteligence jako standard zdravotní péče v radiologii absolutní nezbytností. Nebavme se o tom jestli, ale kdy. A čas nazrál.

Jaké jsou vaše plány na rozšíření působnosti Carebotu do dalších oblastí zdravotnictví?

Představte si jakékoliv obrazové vyšetření v nemocnici. Od RTG plic až po mamografii, od CT hrudníku až po magnetickou rezonanci kolene. Tam všude budou moci jednou systémy od Carebotu pomáhat k rychlejšímu a kvalitnímu vyšetření. U screeningových programů má AI vůbec největší benefit – motivujeme lidi, aby se nechali vyšetřit. Chceme zachytit nemoci v co nejrannějším stádiu. Měli bychom tak dbát i na to, aby bylo vyšetření co nejkvalitnější. Pak už nic neunikne a my budeme moci léčit pacienty dříve a za mnohem menší částky. 

Carebot na Efeketivní nemocnici
Anna Chromcová a Matěj Misař. Autor: Carebot

Na jakých trzích nyní působíte a kam byste rádi dál expandovali?

Já a Daniel jsme z Ostravy a Havířova. I proto jsme rádi, že první pilotní pracoviště bylo právě to v Nemocnici v Havířově. Zároveň jsme rádi, že začínáme v Česku. Chceme ukázat, že to jde a rádi bychom měli Česko jako výkladní skříň toho, jak AI může v radiologii pomáhat. Expandujeme do zahraničí – Slovensko, Polsko, Německo a další evropské státy nás čekají už v příštím roce.

Jaké jsou tedy vaše cíle pro další vývoj Carebotu v nejbližších letech?

Tento rok je pro Carebot stěžejní. Po letech vývoje se překlápíme do praxe. V příštím roce plánujeme několik certifikovaných řešení. A těšíme se z narůstajícího zájmu nemocnic. Musíme otevřít také otázku úhrad podobných systémů, aby se jejich benefit mohl rozšířit napříč celou zemí.

Jak dopadlo testování Carebotu v ostrém provozu v českých nemocnicích?

V současní chvíli probíhalo testování v rámci pilotního testu. Do ostrého provozu se systém dostane až po získání certifikace. Jak se dalo očekávat, odladili jsme několik důležitých částí systému, aby byl co nejpřínosnější. A jsme vděčni týmu lékařů, který s námi na tom pracoval, i vedení nemocnice Havířov. Každý systém po určité době vývoje musí projít tímto testem. Jde o lidské životy. V poslední době jsme uveřejnili jednu z našich studií, kterou jsme publikovali v rámci Evropského radiologického kongresu. Na speciální onkologické populaci pacientů jsme předložili určitý počet snímků 5 různě zkušeným radiologům a umělé inteligenci. Ze 100 případů potenciálně ohrožujícího nálezu detekovala umělá inteligence správně v 91 případech. Nejzkušenější radiolog v 81 případech. Ten nejméně zkušený ve 26. Tady je vidět, jak AI může být při spolupráci v provozu prospěšná.

Pro plnohodnotné nasazení je potřeba získat zmiňované nezbytné certifikace, např. Medical Device Regulation. Jak jste v tomto procesu daleko?

Tento týden je pro nás velkým milníkem. Odevzdali jsme veškeré nezbytné podklady pro obdržení této certifikace a nyní čekáme na revize a audit. Očekáváme, že na podzim tohoto roku bude moci být první systém od Carebotu nasazen v nemocnicích po celé Evropě.

Carebot certifikace
Autor: Carebot

Carebot, jako produkt i vize, zaujal odborné obecenstvo i investory. Jaká ocenění jste doposud získali?

Ocenění si velmi vážíme a je pravdou, že v posledním roce jsme je sbírali trochu jako houby po dešti. Ať už je to Vodafone nápad roku, Roche Digi@med award, Deloitte Impact Stars v rámci #Fast50, umístění v EY Podnikatel roku, Pfizer Healthcarelab a určitě jsem na další zapomněl. Pomohlo nám to v mnoha ohledech, ale vůbec největší ocenění jsou pro nás výsledky studií, testů a práce všech, kteří nám na cestě k zavedení AI do praxe věří a fandí. Vážíme si toho. Děkujeme.

Carebot 2021
Matěj Misař a Daniel Kvak. Autor: Carebot

Zvládáte vývoj Carebotu financovat z vlastních prostředků nebo vám pomáhají investoři?

Carebot je projekt, který dbá na vývoj svých vlastních řešení. Pro to je potřeba složit tým, získat data. Bez investorů bychom něco takového nezvládli. Do doby, než budou sytémy Carebotu certifikovány, jsme tak byli odkázáni čistě na investorské prostředky. S investory počítáme i v prvních letech, neboť plánujeme výrazné rozšíření našich systémů pomáhajících zkvalitnit lékařskou péči po celé Evropě.

Jednáte aktuálně s dalšími investory?

V současní chvíli máme otevřené investiční kolo, které nám dopomůže k výraznému rozšíření a zrychlení vývoje i expanze na zahraniční trhy.

Nedávno jste se účastnili Evropského radiologického kongresu ve Vídni. Máte nějaké novinky, o které se s námi můžete podělit?

Je úplně jasné, že věk AI ve zdravotnictví začíná. Je jen na nás, jestli se adaptujeme rychle, nebo budeme svět dohánět. V Česku je mnoho schopných lidí, kteří mohou dokázat velké věci. Pokud budou všechny strany spolupracovat, můžeme svět v mnohém předehnat. Jen si musíme věřit. Za nás je určitě obrovský úspěch prezentace naší studie na tomto prestižním kongresu. A taky jsme se nechali inspirovat mnohými řešeními ze zahraničí.

Jak změní umělá inteligence obor zdravotnictví v příštích letech?

Výrazně, ale ne tak, jak se někteří obávají. Hlavní slovo zůstane lékaři. Naopak si lékaři zvyknout využívat umělou inteligenci jako dnes využívají pokročilé technologie u zobrazovacích metod.

AI Crunch banner

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch