Skilleto propojuje uchazeče o práci a zaměstnavatele efektivnější a přesnější cestou než tradiční pracovní portály. V rozhovoru se zakladatelem Josefem Zamrzlou odhalujeme, jak Skilleto využívá umělou inteligenci ke zlepšení zážitku uživatelů, čím se liší od ostatních pracovních portálů a jaké inovace plánují do budoucna pro další zlepšení služeb.
Josefe, představte nám v krátkosti Skilleto a popište, čím se liší od jiných pracovních portálů.
Skilleto je inovativní pracovní portál, který se zaměřuje na přesné a efektivní propojení uchazečů o práci a zaměstnavatelů. Klademe důraz především na relevanci a vlastně už tímto se lišíme od klasických pracovních portálů. Nechceme být stoprvní pracovní portál v řadě, kde se uživatelé musí brodit popisy pracovních pozic, aby pak kdesi v hloubi zjistili, že je daná pozice vlastně vůbec nezajímá. Naším cílem je, aby každý uživatel, který aktuálně hledá novou práci, byl schopen identifikovat ty nejzajímavější pracovní nabídky v řádu jednotek, maximálně desítek sekund.
A k tomu vám pomáhá umělá inteligence. Jak přesně ji Skilleto využívá k přizpůsobení pracovních nabídek a zlepšení zážitku uživatelů?
Umělou inteligenci využíváme především k analýze a následné extrakci dat z profilů uchazečů a popisů pracovních nabídek. Tyto data jsou pak vstupem pro match-making. Ať už z pohledu uživatele, kdy mu jsme schopni ukázat nejvhodnější pracovní nabídky, nebo z pohledu klienta, kdy mu jsme schopni ukázat nejvhodnější kandidáty na pracovní pozici. Zároveň si pohráváme i s prototypem AI kariérního průvodce, který je schopen na základě profesního profilu uživatele poskytovat personalizované kariérní poradenství. Např. pomoc s přípravou na pohovor nebo identifikace oblastí, ve kterých by se uživatel mohl rozvíjet.
Jakým způsobem Skilleto na druhé straně usnadňuje život uchazečům o práci?
Jednoduše řečeno – přehledností, použitelností a zaměřením na uživatele. Jako jedni z mála, dost možná i jediní, máme opravdu fungující a použitelný import profesního profilu. Ať už ze životopisu nebo LinkedIn profilu. Během okamžiku tak má uživatel k dispozici profesní profil, díky kterému (a samozřejmě díky scoringovému systému Skilleto) okamžitě vidí všechny pracovní nabídky, které by jej mohly zajímat. Upřímně – jako uživatele pracovního portálu mě neskutečně otráví, pokud strávím několik minut ručním vyplňováním profesního profilu a pak skončím na 5-10 (i více) stránkách s TOPovanými nabídkami. Jako softwarového vývojáře mě opravdu neoslní HOT nabídka na pozici Product managera. Smutnou realitu pak dokreslí mail notifikace, kde jsou mi několikrát týdně podobné pozice neustále doporučovány.
Přibližte nám, jak je vypočítávána míra relevance mezi uchazeči a pozicemi a jak to pomáhá oběma stranám najít shodu?
Míra relevance mezi uchazeči a pozicemi je vypočítávána na základě komplexního algoritmu, který zohledňuje dovednosti a zkušenosti uchazeče s přihlédnutím k jeho pracovní historii, preferencím a dalším faktorům. Jde o poměrně rozsáhlou sadu pravidel, kterou neustále upravujeme a ladíme abychom dosahovali stále lepší přesnosti.
Jaké technologické inovace plánujete v budoucnu implementovat pro další zlepšení služeb?
Určitě chceme i nadále rozvíjet náš prototyp AI kariérního poradce, který pomůže třeba s přípravou na pohovor u konkrétní pracovní pozice nebo bude průvodcem dalšího kariérního růstu. Kromě toho chystáme celou řadu inovací jak pro uživatele portálu, kteří práci hledají, tak pro klienty, kteří práci nabízí. Bohužel v tomto směru nemohu být více konkrétní abychom nepřišli o kýžený moment překvapení, ale např. jedna z inovací je určena pro klienty Skilleto a umožní jim pokročilou automatizaci vyhledávání a prvotního pre-screeeningu vhodných kandidátů.
Jaký feedback získáváte od uživatelů a jak ovlivňuje další vývoj Skilleto?
Za téměř tři roky provozu Skilleto jsme obdrželi nespočet zpětných vazeb jak od uživatelů, tak od klientů a bez jakéhokoli přehánění můžeme říci, že drtivá většina byla a je velmi pozitivní. Uživatelé oceňují především povinnost uvádění mezd u pracovních nabídek, fungující možnost importu profesního profilu a samotnou filozofii zaměření na relevanci.
Klienti si velmi oblíbili možnost integrace s ATS systémy, což jim nesmírně ulehčuje práci a pak samozřejmě i možnost přesného vyhledávání a oslovování kandidátů. Oběma stranám se zároveň snažíme maximálně naslouchat, což nám přineslo velkou spoustu tipů na vylepšení. Řadu z nich jsme obratem implementovali, občas k velkému překvapení zadavatelů.
Uživatele máte jen v České republice nebo i v zahraničí?
Skilleto zatím funguje primárně v Čechách a částečně na Slovensku. Jako jedni z mála máme slovenskou jazykovou mutaci. V blízké budoucnosti bychom rádi expandovali i na zahraniční trhy v rámci EU.
Součástí podnikání jsou i nezdary. Vybavíte si nějaký fuckup, který jste museli řešit?
Fuckupů a nezdarů bylo samozřejmě nepočítaně. Naštěstí pro nás, drtivou většinu jsme zvládli vyřešit dříve, než došlo k nějakým zásadním škodám. Vybavuji si třeba dnes už úsměvné spuštění prvního placeného plánu, kdy jsme téměř 200 klientům omylem rozeslali email, že jejich účet byl převeden do placeného režimu. Což naštěstí nebyla pravda.
Další úsměvným momentem bylo třeba spuštění automaticky generovaných faktur, kde jsme při testování přehlédli, že všechny faktury obsahují bohužel úplně stejný QR kód. Objevil to samozřejmě až jeden z pozorných klientů při platbě faktury.
Vše jste ale ustáli a Skilleto rozvíjíte bez externího kapitálu. Jak se vypořádáváte s omezenými zdroji?
V úplných začátcích byl samozřejmě největší výzvou už samotný nedostatek jakéhokoli kapitálu. Byli jsme tak odkázáni pouze na vlastní zdroje a vlastní schopnosti. Veškeré investice např. do marketingu jsme byli nuceni velmi důkladně zvažovat, každou korunu „dvakrát obrátit“. Byly to nesmírně těžké dva roky, které jsme ale úspěšně ustáli a dnes se díky tomu můžeme opřít o vlastní pevné základy. Není to cesta pro každého, ale na druhou stranu – nemůže se nám stát, že nám investor „zavře krám“. Musíte se samozřejmě smířit i s faktem, že růst Vašeho projektu rozhodně nebude exponenciální. Pokud tedy netrefíte obrovskou díru na trhu nebo se business štěstěna zrovna nenudí.
Vstup investora podle vás nepřichází v úvahu ani v budoucnu?
Úplně bych tuto myšlenku nezavrhoval. Podobnému jednání se rozhodně nebráníme, ale naštěstí už nejsme v pozici, kdy by pro nás získání či nezískání investice bylo rozhodujícím faktorem, zda budeme pokračovat nebo budeme nuceni skončit.
Závěrem, kdybyste mohl cestovat časem a dát si jednu radu, když jste zakládal Skilleto, co by to bylo?
Na nic nečekej a pusť to ven! I kdyby to nebylo ani z poloviny hotové. Nechal jsem si mezi prsty protéct spoustu času naprosto zbytečným dolaďováním věcí, o které pak třeba nebyl vůbec žádný zájem.
- AI agenti v akci: Příběh startupu E2B a jejich mise pro bezpečnější AI
- Buď vidět na AI Crunch. Tvůj příběh nás zajímá
- Kristian Gambiraža: U startupů se opakují stále stejné chyby. Dejte si pozor na tyto body!
- Michal Martoch z Talentwork: Umělá inteligence extrémním způsobem zrcadlí naše vnitřní emoční a mentální nastavení