Tento text je autorským článkem Lukáše Matějky ze Zoe.ai | Ačkoliv pojem umělá inteligence známe už od startu prvních počítačů, kdy její um a využití poprvé začaly rezonovat odbornou veřejností, největšího věhlasu se jí dostává až dnes. Její vliv díky příchodu ChatGPT proniká i mezi běžné uživatele internetu a AI se postupně dostává do popředí zájmu a diskuzí, které již dávno překročily hranice technické komunity. To, co bylo dříve vnímáno jako futuristická vize, se stalo realitou. Její vývoj i nadále eskaluje, možnosti se násobí a její transformativní efekt se projevuje v širokém spektru sfér – od byznysu všeho druhu po každodenní život běžného člověka. Lidé se začínají seznamovat s tím, jakým způsobem mohou AI prostřednictvím ChatGPT využívat k řešení svých potřeb a získávání informací. To vše přispívá k tvorbě nové vrstvy digitálního prostoru. Rychlý rozmach však s sebou přináší prostor k diskuzi, jakým dalším směrem se bude vývoj ubírat.
Od šachů k programování a povídání o čemkoliv
Již nějakou dobu zpět začala být AI vnímána jako buzzword, který firmy nemohly ignorovat, pokud si chtěly udržet konkurenceschopnost. Vznikaly investorské plány, umělá inteligence byla často nesmyslně přidávána do názvů produktů, všichni ji chtěli a všechny zajímala.V technologické komunitě se tak už tehdy stala všudypřítomnou a vzniklo očekávání zázračného řešení všech možných problémů.
Při správném naprogramování přicházela sice s perfektní dovedností, ale pouze na jednu danou věc – uměla třeba skvěle hrát šachy, ale chyběla ji kreativita. Jeden ze značných průlomů nastal v roce 2016 v komplexní hře Go. Po tisíce let hráli lidé tuto hru určitým způsobem, dokud nepřišla AI s dosud neznámým tahem, kterým každého porazila. Byla kreativní. Stále ale nesplňovala požadavky k tomu, aby se stala všestranným obecným modelem. Povědomí o AI se nadále udržovalo, ale očekávání ohledně kvality dovedností se přirozeně utlumila.
V momentě, kdy se v prosinci objevil ChatGPT, nastal nový průlom. Věděli jsme, že to bude velké, ale netušili jsme, jak moc. Přestože model tohoto typu existuje již více než dva roky, nyní byl zdokonalen tak, aby dokázal vést rozhovory a dobře odhadnout, jakou odpověď preferujeme. Naučil se programovat, skládat právnické zkoušky, vymýšlet vtipy a radit čímkoliv, co je zrovna potřeba. Vznikl trend, který rezonoval nejen odbornou komunitou, ale díky snadnému použití rovněž mezi veřejností.
Počet jazykových modelů, počet nástaveb, možnost využívání dalších zdrojů a to, kolik společností začalo okamžitě reagovat a implementovat ChatGPT do interního chodu, přetavil chvilkový boom v exponenciální vývoj AI nevídaných rozměrů. A ačkoliv má existence umělé inteligence své zimy a léta, narozdíl od výhry v GO povyk okolo dovedností modelu tohoto typu neopadne, ba právě naopak.
Nový kolega a byznysový přínos
Od prosince vzniklo napříč tuzemskými i zahraničními společnostmi velké množství projektů specializující se více či méně právě na využívání ChatGPT a je pravděpodobné, že možností využití bude přibývat. Ačkoliv v masových médiích straší s tím, že spoustu lidí přijde o práci, ve skutečnosti jde jen o další nástroj, který by se lidstvo mělo naučit využívat a obohatit se o něj. Stejně jako dnes každý používá internet, tak se jednoho dne bude používat AI a nepůjde o výhodu či nevýhodu. Vznikne spíše řada nových profesí, jimž se svět časem přizpůsobí.
Dosud jsme neviděli všechno. Umělá inteligence má potenciál převrátit svět naruby a ovlivnit způsob, jakým podniky a firmy fungují. Její transformativní efekt je srovnatelný s příchodem vynálezů jako knihtisk nebo elektřina, které změnily způsob, jakým se fungovalo. Nicméně, v porovnání s minulými technologickými revolucemi, schopnost AI se přizpůsobit a být adoptována téměř kdekoliv je nesmírně rychlá. Otevírají se tisíce cest pro inovace a změny. Zatímco těžba uhlí se může držet svých zavedených postupů, mnoho služeb, včetně content marketingu či programování, se výrazně promění a přizpůsobí se novým možnostem. Je tedy nezbytné, aby společnosti byly otevřené inovacím a přijímaly změny, jež s sebou nová doba přináší.
Závěrem
Existují ale i lidé zlehčující vliv a umění, kterým ChatGPT oplývá. Jak už bylo zmíněno – nejde přece o žádnou novinku a její největší schopností je jednoduše předpovídat další slovo. Přestože jsme měli určitou představu o tom, co umělá inteligence dokáže, výsledky, které ChatGPT přinesl, jsou stále ohromující. Jde o zásadní milník a není třeba jej zlehčovat tím, že základní techniky byly vyvinuty již před lety českým vědcem Tomášem Mikolovem, který přispěl k vývoji jazykového kódování, na němž dnešní modely také staví.
Skutečnost, že v ChatGPT máme ukrytou cimrmanovskou stopu, světu neznámou, je jednou z věcí, které dodávají tomuto vynálezu zvláštní kouzlo. Držme se tedy toho a nepodhodnocujme technologický průlom, jenž teď poprvé v historii můžeme pociťovat na denní bázi a v přímém přenosu sledovat jeho další postup.
Tento text je autorským článkem Lukáše Matějky ze Zoe.ai