Home Zprávy Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

by Redakce
robot-handshake-human-background-futuristic-digital-age-1167x775

Umělá inteligence nabízí nové možnosti využití v oblasti vzdělávání i na úrovni vysokých škol, a to jak pro pedagogy, tak pro studenty. Nenahradí jejich myšlení a práci, ale může jim ji usnadnit a otevřít nové úhly pohledu. Jedním z prvních českých nástrojů určených pro vysokoškoláky je Thesios. Aplikace, která s pomocí umělé inteligence navrhuje témata závěrečných prací.

Jak Thesios funguje?

Najít téma závěrečné práce často náročné. Jeho volba ovlivní jak proces psaní, tak výsledek – pokud zvolená oblast studenty baví, odrazí se to v kvalitě práce. Právě na tom se má nástroj Thesios podílet. Místo hodin přemýšlení a následného hledání zdrojů student vyplní jednoduchý dotazník a během pár minut získá návrhy témat. A to na základě oboru, který studuje, ale také oblastí zájmů a typu práce. Navíc mu umělá inteligence poskytne i vodítko pro to, jak by zpracování problematiky mohlo vypadat. V návrhu nabídne cíl práce, abstrakt v češtině a angličtině, možné metodiky, klíčová slova, seznam literatury a dokonce také náčrt základních kapitol. 

„Na umělou inteligenci bychom se měli dívat jako na zdroj inspirace, který nám ukáže nové úhly pohledu. Je samozřejmě potřeba přistupovat k ní kriticky. Nástroje umělé inteligence nenahrazují myšlení člověka, ale můžou mu usnadnit práci,“ doplňuje autor projektu Libor Hoření, který v AI vidí velký potenciál.

Libor Hoření, autor projektu Thesios

Umělá inteligence šetří čas

Thesios na rozdíl od veřejně dostupných chatbotů, jako je například ChatGPT 3.5, dokáže generovat odborná, specifická a originální témata. Je to díky využití nejnovějších technologií a algoritmů.  Studenti ušetří spoustu času, ale principem není, aby návrh pouze slepě okopírovali. Stejně jako při každé práci s AI je potřeba informace ověřit a následně zkonzultovat téma s jejím potenciálním vedoucím. 

Dvě české školy – Newton University a pražská vysoká škola AMBIS – nabízí nástroj Thesios plošně pro všechny své studenty a pedagogy, kteří témata bakalářských a diplomových prací vypisují. V základní formě (návrh tématu) si ho může vyzkoušet každý, detailnější výstup je za poplatek.

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch