Home Názory Technologické inovace 2024: Předpovědi Huberta Palána z Productboardu

Technologické inovace 2024: Předpovědi Huberta Palána z Productboardu

by Redakce
Hubert Palán

Integrace generativní umělé inteligence, spojení lidského a digitálního pracovního týmu, zefektivnění pracovních postupů a příliv nových digitálních schopností jsou klíčové trendy, které podle české firmy Productboard letos ovlivní technologický sektor. Toto tvrzení vychází z interního šetření firmy mezi 300 vrcholnými manažery různě velkých podniků. Z výsledků vyplývá, že velká většina organizací plánuje v tomto roce začlenit nástroje generativní AI, přičemž 80 % z nich hodlá navýšit investice do výzkumu a vývoje.

„Rok 2023 byl rokem umělé inteligence a můžeme s jistotou očekávat, že v nadcházejících letech pronikne do všech odvětví našich životů. Postupně se přesouvá z oblasti specializované technologie do mainstreamu, což bude pokračovat i v dalších letech. Je proto logické, že technologické firmy na tento vývoj reagují a implementují nové AI nástroje do svých produktů, aby držely krok s dobou,“ říká Hubert Palán, spoluzakladatel a CEO Productboardu.

Zrychlení šíření znalostí díky AI

Palán zdůrazňuje, že generativní AI má schopnost poskytovat firmám hodnotné a přínosné informace. Upozorňuje však na nutnost správné formulace dotazů pro tuto technologii. Dále předpokládá, že se vyvine univerzální programovací jazyk, který by umožnil okamžitou výměnu informací mezi počítači a rozsáhlými jazykovými modely, což by usnadnilo přístup a využití dat firmami.

„AI dokáže během několika vteřin vyhledat široké spektrum informací. Uživatel však musí umět pokládat otázky a je k tomu potřeba mít správné lidi, s nimiž se o poznatky lze podělit. Lidé mezi sebou v dnešní době šíří informace mnohem rychleji a je běžné, že v konverzaci nevědomky sdílí citlivé informace. Na rozdíl od člověka generativní AI dovede informace produkovat, nedovede je však předávat dál. Proto tedy proaktivně nešíří informace stranám, které by z toho mohly mít jakýkoli prospěch,“ domnívá se Palán.

Productboard founders
Zleva: Daniel Hejl a Hubert Palán. Autor: Productboard

AI jako součást každého produktu

Generativní umělá inteligence byla identifikována jako hlavní trend v průzkumu, kde 64 % firem uvedlo, že ji do konce roku 2023 plánovalo implementovat. V letošním roce se 90 % společností chystá začlenit AI do svých produktů. Podle Productboardu má generativní AI potenciál efektivně poskytovat užitečné informace a začleňovat do produktů specifické funkce a vlastnosti založené na AI.

„Uživatelé jsou zvyklí, že oblíbenou funkci naleznou i u jiného produktu. To vytváří na technologické společnosti tlak držet krok s dobou a hledat řešení, která jim pomohou tyto funkce snadno a rychle implementovat. Umělá inteligence se neustále vyvíjí a přináší nové možnosti. Pro technologické firmy by proto mělo být samozřejmostí tyto funkce do svých produktů pravidelně integrovat, aby si držely konkurenceschopnost. Funkčnost, uživatelská zkušenost a snadné použití by se mohly stát samozřejmostí – ať už půjde o technologického titána, nebo startup,“ říká Hubert Palán. Jeho slova mají oporu i v průzkumu Summer 2023 Fortune / Deloitte CEO Survey, podle nějž 80 % lídrů technologických firem potvrzuje, že AI zvyšuje efektivitu jejich podnikání. 52 % v průzkumu uvedlo, že implementace umělé inteligence pomáhá růstu jejich společnosti.

Spojení digitálních a lidských pracovních sil

Podle Palána mají zaměstnanci z různých sektorů obavy z automatizace jejich práce umělou inteligencí. V roce 2024 se však ukáže, že realita bude jiná. Ačkoliv je pravděpodobné, že AI změní pracovní místa, nevezme je. Naopak, práci zaměstnanců usnadní a zvýší jejich produktivitu.

„Umělá inteligence bude zefektivňovat stále více pracovních pozic. Zjednoduší plnění úkolů a nabídne snazší přístup k informacím. Firmy ovšem budou muset využít své odborné znalosti a určit, jak nejlépe využít AI pro své účely a jak s ní naučit pracovat své zaměstnance, aniž se budou cítit nevyužití nebo ignorovaní,“ uzavírá Palán.

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch