Home Zprávy Startupy platí nadprůměrně a zaměstnávají už 150 tisíc Čechů, víc než zemědělství

Startupy platí nadprůměrně a zaměstnávají už 150 tisíc Čechů, víc než zemědělství

by Redakce

Kariérní portál StartupJobs ve spolupráci s J&T Bankou a soutěží Vodafone Nápad roku začal zveřejňovat nový pravidelný report, který mapuje český startupový trh. První Smart Market Report 2024 ukazuje dynamický vývoj, kterým prošlo startupové prostředí od roku 2018. Zejména v posledních letech se stalo rychle rostoucím segmentem jinak stagnující české ekonomiky. V roce 2022 zaměstnávaly startupy 150 tisíc lidí, což představovalo asi 4 % všech zaměstnanců v České republice.

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém roce zaměstnávaly dvakrát tolik lidí než celý sektor zemědělství a dosáhly už tří čtvrtin zaměstnanosti ve stavebnictví. Startupy svým zaměstnancům vyplatily asi 117 miliard korun, což představuje 5 % objemu všech mezd vyplacených českými firmami v roce 2022. Průměrná mzda ve startupu byla tedy 65 tisíc korun.

Pro srovnání, průměrná česká mzda v té době činila 43 tisíc a mediánová 37 tisíc korun měsíčně. Na výši průměrné mzdy ve startupech dosáhlo jen 10 % nejlépe placených českých zaměstnanců. „Startupy mívají specifickou strukturu vyžadující vysoce kvalifikované pracovníky, kterých je na trhu nedostatek. Týká se to zejména odborníků v IT. Proto je jejich práce takto oceněná,“ vysvětluje Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.

Nápad roku
Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku. Autor: Nápad roku

Počet startupů rychle roste

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil o třetinu a stejně tak narostla i celková zaměstnanost v nich, která rostla průměrným tempem 7 % ročně. Centrem startupů byla v roce 2022 stále Praha, kde se nachází asi dvě třetiny všech sledovaných firem. Další šestina se soustředí na jižní Moravě a v Brně a vyšší přítomnost inovativních firem byla ještě na severní Moravě. Regionální rozložení víceméně odpovídá obecnému rozložení firem v Česku.

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše mikrofirmy než malé a středně velké podniky. Polovina všech tuzemských startupů má méně než 20 zaměstnanců. Startupové prostředí se nicméně skládá jak z mikrofirem, které se nacházejí teprve na začátku své cesty, tak z etablovaných rostoucích značek, které mají zákazníky z celého světa nebo úspěšně dodávají svá řešení největším globálním koncernům.

Nejde přitom jen o IT podniky. „Startupové firmy pokrývají daleko širší množství oborů, od služeb a obchodu až po průmysl v podobě 3D tisku nebo vývoje nových materiálů. Často jde o projekty s multioborovým zaměřením,“ přibližuje zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.

Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs. Autor: StartupJobs

Určit přesný podíl startupového prostředí na české ekonomice je proto podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře velmi složité. „S ohledem na dostupná data ho odhadujeme na 5 %. Na trhu práce je tento podíl menší, ale nadprůměrné příjmy a vyšší přidaná hodnota jeho hodnotu zvyšují,“ konstatuje Sklenář.

Petr Sklenář
Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Autor: J&T Banka

Naděje pro ekonomiku

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti realistický obraz toho, co startupy vlastně jsou, jakým vývojem v minulých letech prošly a nakolik se podílejí na výkonu české ekonomiky.

„Diskuze o startupech bývají často zatížené velkou mírou zkreslení. Jedním z důvodů je obtížné uchopení tohoto segmentu ekonomiky, chybí však i srozumitelná definice startupu. Pro nás je to nová společnost, která rychle roste a své podnikání zakládá na převratném nápadu či postupu, využívá při tom moderní technologie a její silný potenciál je zároveň spojený s rizikem,“ popisuje.

Smart Market Report 2024 ukazuje, že přestože české hospodářství prochází v posledních letech stagnací a jsme jedinou ekonomikou v rámci Evropské unie, která se stále nevrátila na úroveň před pandemií covidu-19, startupy procházejí dynamickým vývojem. „Je to patrné i z objemu financování mířícího do tohoto segmentu. Mezi roky 2018 a 2022 se zvýšil 16násobně, z více než 2 miliard korun v roce 2018 na rekordních 37 miliard v roce 2022. Průměrná výše získané investice se zvýšila ze 35 milionů na 256 milionů korun,“ říká Kešner.

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch