Home Rozhovory Rozhovor s Janem Sládkem z Contemberu: Jak AI mění tvorbu webových aplikací

Rozhovor s Janem Sládkem z Contemberu: Jak AI mění tvorbu webových aplikací

by Redakce
Jan Sladek - Contember

Jan Sládek z Contemberu nám poskytuje pohled do světa kombinace umělé inteligence a vývoje webových aplikací. Odhaluje, proč věří v sílu AI v oblasti back-end vývoje, jaké výzvy představuje integrace takových modelů a jak Contember plánuje změnit to, jak budeme aplikace vytvářet v blízké budoucnosti. Ponořte se do inspirativního příběhu, který kombinuje technologie a podnikání v dynamickém sektoru IT.

Honzo, jak jste přišel na nápad využít umělou inteligenci pro tvorbu webových aplikací?

Psát software pomocí AI bych nepovažoval úplně za nápad – udělat to chtějí všichni. A když na podzim začal boom velkých jazykových modelů jako ChatGPT, vypadalo to, že to je “za rohem”. Jenže praxe ukázala, že to není žádná sranda. My jsme přišli na to, že naše open source platforma Contember a AI jdou skvěle dohromady a že aplikace generovat umíme.

Pro koho je Contember ideální a jaké jsou jeho hlavní výhody pro uživatele?

Pokud potřebujete tvořit webovou aplikaci a vaše síla je na frontendu (nebo v mobilních aplikacích), Contember vám umožní snadno a rychle si vytvořit backend na míru – od GraphQL API, přes uživatelské role a oprávnění, po příjemné rozhraní pro administrátory (případně uživatele, pokud tvoříte nějakou interní aplikaci). K hotovému projektu dostanete kód v TypeScriptu, můžete ho verzovat a rozběhnout, kde chcete.

Autor: Contember

Jak se Contember liší od ostatních back-end as a service řešení na trhu?

Většina backend-as-a-service řešení na trhu řeší pouze ukládání dat a API. Navíc jsou často zamknuté (ať už vyloženě licencemi a nebo složitým technologickým řešením) na hosting od dané firmy. Contember oproti tomu řeší i uživatelské rozhraní (pro interní lidi nebo administrátory), je plně verzovatelný a můžete ho poměrně snadno spustit na jakémkoli cloudu či jinde.

Proč jste se rozhodli integrovat umělou inteligenci do Contemberu a jak AI ovlivňuje funkčnost platformy?

Naším cílem vždycky bylo, aby zákazník (nebo interní zadavatel) mohl co nejdříve vidět něco použitelného a zkusit začít zadávat data. Když jsme zjistili, že díky AI jsme schopni se k této verzi dostat během pár minut, a to jenom z jednoduchého popisu, bylo jasné, že to musíme udělat.

Jaká byl největší výzva při integraci umělé inteligence do vašeho frameworku?

Současné jazykové modely, včetně toho nejlepšího, GPT4 od OpenAI, jsou pořád hodně nedokonalé a chybové. Mohou nepochopit jednoduché věci, motat se v kruzích a vůbec se na ně nedá spolehnout. Protože jsme chtěli vytvořit produkt, na který se bude spoleh, tak jsme se s tímto museli poprat. A řekl bych, že to úsilí bylo úspěšné.

Jan Sládek - Contember
Jan Sládek, CEO @ Contember. Autor: Contember

Můžete nám více říci o vašem business modelu?

V současnosti máme hlavní příjmy z hostingu aplikací postavených nad platformou Contember. Na našem Contember Cloudu běží okolo 400 projektů, včetně takových jmen jako Respekt.cz.

Jaké jsou největší úspěchy, kterých jste dosáhl s Contemberem?

Pochopitelně mám radost, že každý měsíc se na Contemberu rozjíždí nové projekty. Přes náš AI nástroj jsme vygenerovali už přes 1 500 aplikací a každý měsíc rosteme. Ale asi největší radost mi dělá, že lidé, co pomocí Contemberu něco vytvoří, se vrací a staví s ním další projekty.

Autor: Contember

Co plánujete do budoucna a jak chcete rozvíjet Contember dál?

Když se podíváme trošku dál do budoucnosti, tak ten směr je jasný. Když přes AI postavíte první verzi aplikaci, proč ji přes AI i neumět upravit? To je jedna část, na které pracujeme. Druhá je, že teď je náš AI nástroj pořád hodně stavěný pro programátory. Směřujeme do stavu, kdy si s kolegy sednete do kanceláře, pobavíte se s naším nástrojem co potřebujete a z meetingu odcházíte s tím, že aplikace je hotová a pozvali jste kolegy. Dal bych tomu tak rok, dva.

Zvládáte si své fungování financovat z vlastních zdrojů nebo raisujete kapitál u investorů?

AI a obecně tvorba aplikací je hodně konkurenční obor a bez důvěry investorů by to nešlo. Na jaře jsme získali tzv. preseed investici od Tensor Ventures a našeho klienta 108 Agency. Čísla vypadají dobře a bavíme se o tom, kdy jít do dalšího kola.

Na závěr nám řekněte, co byste poradil začínajícím podnikatelům, kteří mají nápad k podnikání?

Nehledal bych nápady, ale parťáky. Podobný nápad jako vy má pravděpodobně minimálně stovky lidí na světě. Co se počítá je to, že jdete s kůží na trh a něco uděláte. A ve dvou se to lépe táhne (i když to má svá rizika).

Tento rozhovor vznikl díky partnerství AI Crunch a Contemberu. Chceš se také stát naším partnerem a být tady vidět? Ozvi se nám!

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch