Jaká očekávání mají vedoucí pracovníci vybraných firem od tohoto roku? Co se bude dít na trhu, jak budou měnit zákazníci své chování a jak bude umělá inteligence ovlivňovat podnikání a svět kolem nás?
Tomáš Páral, CEO MoroSystems
Stále očekávám, že na trhu bude panovat velká nejistota. V tom vidím pokračování trendu z loňského roku. A firmy se této nejistotě budou muset přizpůsobit, pokud tak již neučinily. Pro nás interně to znamená tlak na vyšší efektivitu a produktivitu taženou prediktivními AI nástroji – firmy, které prediktivní AI zapracují do svých procesů a dokážou je extenzivně využívat budou mít výhodu před těmi, které to nedokážou. Rok 2024 bude pro nás ve znamení byznys developmentu, budování značky, hledání netradičních cest, jak zaujmout zákazníky, tak i při návrhu samotných řešení.
Tomáš Ditrych, zakládající partner v advokátní kanceláři Mavericks, která se specializuje na startupy, VC trh a technologie
Od startupového a venture kapitálového trhu očekáváme, že se letos opět postaví na nohy. Po dvou ekonomicky náročných letech se díky stabilizující se ekonomice dají zase více do pohybu investice do startupů. Očekáváme proto, že jejich počet a objem se opět zvedne, nicméně české investiční prostředí se proměnilo a dospělo. Zkušenosti posledních let investory nutí být ve svých investicích opatrnější a důkladnější. Startupy tedy dostanou více příležitostí, ale nebude snadné je získat.
Dále předpokládáme, že bude pokračovat intenzivní diskuze kolem programů zaměstnaneckých akcií. Poslanecká sněmovna sice schválila novelu, která má za cíl českým firmám tzv. ESOPy lépe využít, nicméně podle názoru nás a mnoha dalších na startupové scéně bude zákonná úprava zaměstnaneckých akcií v praxi jen stěží využitelná pro startupy. Uvidíme, jestli se tento odhad potvrdí.
Velkým tématem pro naše klienty i naši veřejnost bude nadále umělá inteligence a s ní spojené právní výzvy. Je zde mnoho otazníků a jsme zvědaví, jakým směrem se právní úprava a rozhodovací praxe soudů bude ubírat. Stejně tak očekáváme narůstající počet projektů spojených s e-sportem a gamingem, což je v Česku velice rychle rostoucí odvětví.
Kateřina Novotná, partnerka Deloitte a lídr programu Deloitte Technology Fast 50 CZ
Tento rok se ponese v duchu navýšení ceny práce. Vzhledem k inflaci, zdražování energií a daňovým změnám, budou mít jak zaměstnanci tak OSVČ od nového roku v čistém méně. Dá se proto logicky očekávat tlak na navýšení mezd. Vedle nákladů na zaměstnance se zvýší daně také firmám, které tak budou naopak tlačit na vyšší efektivitu, snažit se práci automatizovat a svůj byznys digitalizovat. Vedle toho také pravděpodobně dojde k omezení některých benefitů, které už nebudou pro zaměstnavatele daňově zvýhodněné.
Velkým hitem určitě budou zaměstnanecké akcie, a to i přes administrativní zádrhele, kterými současná úprava trpí.
Z pohledu zakladatelů a majitelů firem bude tento rok významný i z jiného důvodu. Rok 2024 bude pro vlastníky firem posledním rokem, kdy bude možné firmu prodat a využít daňové osvobození prodeje. Nyní je ještě dostatek času na to, celou takovou transakci zvládnout. Rok je totiž relativně dlouhá doba.
Petr Litavec, Head of Authentica Fulfillment, brněnského logistického centra pro e-shopy, které letos vyexpeduje přes milion zásilek
Problémem tohoto roku bude pro e-shopy logistika. V roce 2024 budou končit fixace nájmů skladových prostor, takže budou přemýšlet o možných alternativách, jako je fulfillment. Sklady se budou snažit vymáčknout ze sebe maximum kapacity, například stavbami mezanin nebo skrze robotizaci, do které investujeme i my.
Například mezaniny jsou ale v Česku problém kvůli nejasným pravidlům ohledně požární bezpečnosti, o které rozhodují krajští hasiči a každý si to vykládá jinak. Například v Praze vám tak může projít něco, co v Brně ne. Výstavbě nových skladů nenahrávají extrémně dlouhá povolovací stavební řízení. Problémem nadále bude nedostatek lidí do skladů, na tuzemské trhu zkrátka nejsou, takže firmy musí hledat v zahraničí, v tom jim ale zase hází klacky pod nohy stát zbytečnou byrokracií.
Trendem posledních let je co nejrychlejší doručování objednávek, zákazníci už si zvykli na doručování do druhého dne, ale nyní během hlavní sezony to někdy trvá o den či dva déle a lidé jsou z toho rozladění. To podporují i některé firmy, kteří garantují doručení do druhého rána, případně ještě ten stejný den. To ale v obecném měřítku není dost dobře realizovatelné a už vůbec ne udržitelné, bude tedy zajímavé, do jakých extrémů tlak na rychlost příští rok zajde.
Roman Kučera, CTO Ataccama
Náš hlavní focus je vyvinout a poskytnout zákazníkům virtuálního asistenta na bázi generativní umělé inteligence, který dokáže plně automaticky řešit zadané datové úlohy, především v oblasti datové kvality. Prohledá data, vyhodnotí jejich kvalitu, podle výsledku data upraví, připraví report co udělal a v jakém stavu data jsou. Navíc oproti většině obdobných nástrojů na trhu ale dokáže řešit více úkolů současně, svou práci zpětně sám zrevidovat a případně se opravit. Řešíme tím akutní nedostatek kvalifikované síly – pomocí virtuálního asistenta dokážeme s menším množstvím lidí obsloužit větší množství požadavků.
Co očekáváte od roku 2024 vy a jak se na tyto výzvy a příležitosti připravujete? Napište nám na redakce@aicrunch.cz.