Home Zprávy Průmyslová automatizace, ML a roboti. AIKIT loni utržil 133 milionů korun, letos plánuje vyrůst až dvojnásobně

Průmyslová automatizace, ML a roboti. AIKIT loni utržil 133 milionů korun, letos plánuje vyrůst až dvojnásobně

by Redakce
Tým Aikit

Česká technologická společnost AIKIT, která se zabývá průmyslovou automatizací, AI a robotizací, dosáhla loni obratu 133 milionů korun. Právě v oblasti s vysokými nároky na dodávané know-how a kvalitu vidí největší potenciál. Ta v současnosti tvoří třetinu obratu firmy, druhou třetinu představuje projektový vývoj včetně například web3 a blockchainu a zbylou část zastává poskytování odborných kapacit. AIKIT má přes 100 lidí převážně v České republice, menší tým působí v USA. Mezi klienty patří například ŠKODA Auto, Siemens nebo Komerční banka a GPE.

„Pro letošní rok plánujeme zvýšit výkon až dvojnásobně co do počtu lidí, tak i obratově. Z hlediska k naplněnosti projektů k tomu máme již nyní velmi dobře nakročeno. Vidíme na trhu příležitosti, jak uplatnit know-how týmu k řešení komplikovaných problémů. Rozšířili jsme proto i delivery a obchodní tým pro český a zahraniční trh. Zároveň se soustředíme na zlepšení organizační struktury a posílení kompetencí, abychom mohli dále růst,“ přibližuje Matěj Kult, CEO společnosti AIKIT.

Zleva: Matěj Kult, CEO AIKIT a Martin Kolkop, partner AIKIT. Autor: AIKIT

„Zaměřujeme se na projekty s vysokou přidanou hodnotou v oborech jako průmysl, výroba, energetika či bankovnictví, kde se naše expertíza projeví ve snížení nákladů, zajištění kvality nebo bezpečnosti. Rozšiřujeme proto neustále svůj tým expertů, kteří se soustředí na využití AI, strojového učení a příbuzných technologií k hledání úspor tam, kde je jejich dopad a návratnost okamžitě vidět – ať už se jedná o predikci a optimalizaci provozu, nebo finanční transakce či distribuční sítě v energetice,“ dodává Martin Kolkop, partner společnosti AIKIT.

Dravost a hlad po úspěchu

AIKIT je na trhu sedm let, aktuálně má 21 aktivních klientů, mezi něž se řadí E.ON, GEN Digital, Česká spořitelna, Komerční banka, Durr, ICZ a další. Kromě datové analytiky za podpory ML i AI se zaměřuje na QA, PM, vývoj aplikací, webů, výrobních systémů, robotiku a PLC (programmable logic controller neboli programovatelný logický automat, jenž se využívá k řízení továrních strojů a výrobních linek pro automatizaci procesů v reálném čase). Vedle toho posiluje klientské týmy o zkušené experty nebo i celé týmy, dle konkrétních problémů, které je třeba vyřešit. Samotní členové týmu působí i na akademické půdě vysoké školy Škoda Auto.

„V těžkých technických oborech je neustále co vylepšovat, ať už se jedná o průmyslovou výrobu, ecommerce energetiku, nebo bankovnictví. Zároveň víme, že v těchto oborech nepřináší takzvaný krabicový software odpovídající hodnotu, protože často pracuje s nekvalitními daty nebo je chybně implementován. Proto máme ve svých řadách špičkové analytiky a specialisty na strojové učení, kteří prověří kvalitu datových vstupů a dokážou tak navrhnout optimální řešení daného problému,“ vysvětluje Martin Kolkop.

„V letošním roce procházíme přerodem do efektivnější organizační struktury, která dokáže být partnerem globálních korporací. K problémům přistupujeme sportovně, s maximální dravostí a zodpovědností. Zároveň ale dáváme svému snažení strukturu, abychom docílili vyšší efektivity a produktivity. I nadále se chceme soustředit na rozvoj našich nejsilnějších domén a rozšíření stávajících projektů. Chceme tím přitáhnout experty, které baví řešit složité výzvy a mají hlad po úspěchu,“ doplňuje Matěj Kult.

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch