Home Zprávy „Prompt engineering“ – nová pozice? Co na to říkají čeští technologičtí lídři?

„Prompt engineering“ – nová pozice? Co na to říkají čeští technologičtí lídři?

by Redakce
Prompt Engineering

Nástroje založené na umělé inteligenci jako ChatGPT nebo Midjourney dokáží výrazně ušetřit práci. Předpokladem pro ideální výsledek je však kvalitní zadání – čili „prompt“. Ve vzduchu tak visí otázka, zda vzniknou specialisté na zadávání správně formulovaných „promptů“, nebo se ze správné formulace zadání pro AI stane další doplňující dovednost napříč pozicemi. Co na to říkají čeští technologičtí lídři?

Jan Kaltoun, CTO @ STRV

Nemyslím si, že časem vznikne specializovaná „prompt engineer“ pozice. Prompt engineering je schopnost, která sama o sobě – podle mého názoru – nemá dostatečnou přidanou hodnotu. Je to způsob, jak co nejlépe využívat specifický nástroj, díky kterému můžeme být v řadě dalších aktivit efektivnější. Spíše očekávám, že s tím, jak se generativní AI bude dále rozvíjet, bude získání požadovaného výstupu čím dál jednodušší a poměrně radikálně znějící termín „prompt engineering“ bude zapomenut.

Jan Kaltoun
Jan Kaltoun. Autor: STRV

Václav Prak, CMO @ Raynet

Prompt engineering je bezpochyby dovedností, která přináší zaměstnanci větší hodnotu na trhu práce. Je to jako umět pokročile pracovat s excelem na juniorní administrativní pozici – zvyšuje to šance na nalezení zaměstnání a případně i na vyšší finanční odměnu. Dalším skvělým příkladem je angličtina. Pokud ji člověk vůbec neovládá, bude mít problémy s uplatněním. Sice si může najít práci v době nízké nezaměstnanosti, ale toto privilegium nemusí trvat věčně. 

Schopnost psát prompty se může brzy stát podobnou kompetitivní výhodou. Navíc, v současných výběrových řízeních je možné snadno otestovat tuto dovednost, což dává prompt engineeringu ještě větší váhu. Je tedy důležité, aby si zaměstnanci uvědomili potenciál a důležitost této dovednosti, a byli tak připraveni na rostoucí požadavky trhu práce.

Vaclav Prak
Václav Prak. Autor: Raynet

Filip Kirschner, Co-founder a COO @ Applifting

To, co se aktuálně myslí pod pojmem „Prompt engineering“, se rozdělí do dvou kompetencí. První z nich bude zvládat know-how, tedy to, jak formulovat dotazy jazykovým modelům, aby byl výstup co nejlepší. Tato dovednost se stane běžnou součástí každodenní práce všech expertních pozic. Navíc s pokročilejšími modely, které budou disponovat lepším pochopením, bude mnohem přístupnější. 

Oproti tomu druhá kompetence zůstane samotným prompt engineerům, kteří budou optimalizovat dotazy tak, aby byly co nejkratší a tudíž co nejlevnější. Je však dobré podotknout, že cena kognice postupně klesá a s ní se posouvá i hranice, kdy se vyplatí mít specializovaného prompt engineera, kterému se možná v budoucnu bude spíše říkat „Prompt optimiser“.

Filip Kirschner
Filip Kirschner. Autor: Applifting

Roman Kučera, CTO @ Ataccama

Já bych tu otázku rozdělil na dvě části. Bude Prompt engineer specializovaná pozice? Tohle je ta jednodušší část, určitě ano, už takové pozice lze v inzerátech najít a s rostoucí snahou integrovat generativní AI do všech odvětví a všech aplikací bych očekával, že takových inzerátů uvidíme v blízké budoucnosti více. 

Složitější otázka je, jestli je to skutečně správně, jestli firmy potřebují dedikovaného prompt engineera, nebo je to jen doplňkový skill. Já se přiznám, že nejsem fanoušek přílišné specializace jednotlivých rolí v týmu. Efektivní jsou malé týmy, kde lidé mají přesah, chápou co je cílem a sami poznají kdy použít který nástroj. Podobných dovedností potřebných pro doručení hodnoty jsou desítky a nemůžeme pro každou z nich mít separátního specialistu, protože takový tým by prostě nebyl efektivní. Já vždycky říkám, že nehledám konkrétní roli, ale hledám chytré lidi, kteří umí věci dotáhnout do konce. 

Prompt engineering bude velmi důležitá dovednost. Je to něco, co může zásadním způsobem ovlivnit návrh celé aplikace a ještě víc to může ovlivnit její celkovou použitelnost. Nicméně je tam právě potřeba ten přesah, nestačí vyladit prompt. Jak takovou pozici pojmenovat v inzerátu nebo ve smlouvě je otázka. Pokud po tom trh bude toužit, tak klidně uděláme pozici Prompt engineer. Nicméně pokud ten název někdo vezme doslova a bude se chtít specializovat čistě na optimalizaci promptů, tak to prostě nebude fungovat.

Roman Kucera, Attacama
Roman Kučera. Autor: Ataccama

Jan Pospíšil, CTO @ Iguana

Věřím, že ve velkých firmách, kde tým nemá dostatečné technické skills, může mít taková pozice krátkodobě smysl. Z dlouhodobého hlediska ale bude schopnost využívat generativní AI pro svoji práci součástí očekávané kvalifikace většiny office jobů. Speciální pozice jen na prompt engineering není efektivní.

Specificky ve vývojářské firmě, jako je Iguana, je ale schopnost psaní dobrých promptů součástí očekávaných schopností každého zaměstnance už nyní. Stává se to stejnou samozřejmostí, jako se nyní bere třeba schopnost googlovat.

Jan Pospisil, Iguana
Jan Pospíšil. Autor: Iguana

Matej Kukučka, CMO @ Luigi’s Box

Spektrum firem, které by benefitovaly z pozice prompt engineera, je z mého pohledu málo. Jedná se jen o obrovské firmy, kde by osoba s touto rolí dokázala významně zlepšovat interní procesy. Výstup generovaný pomocí AI vychází především ze vstupu a znalostí člověka, který tento vstup poskytuje. Proto si myslím, že prompt engineering bude přirozeně zakomponovaný do operativní práce na pozicích, kde to bude dávat smysl. Hloubka, do které firmy půjdou v rámci prompt engineeringu taky závisí na komplexnosti tématu a jednotlivých úloh, pro které je AI využívána.

Momentálně platí, že čím jednodušší a rutinnější úkol, tím přínosnější je použití umělé inteligence. Svěřil bych však dnes důležité úkoly do rukou AI? Ne. Využívám AI? Někdy, ale primárně na ušetření času a vyřešení úloh taktického, tedy krátkodobého a konkrétního charakteru. Umělá inteligence totiž nezná detaily byznysu, pro strategické úlohy dlouhodobého rázu ji lze použít jen stěží. A proto si myslím, že prompt engineering jako roli jen tak neuvidíme, pokud vůbec.

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

©2023 AI Crunch