Home Zprávy Neslyšícím pomáhá překonat každodenní bariéry. Britský startup Signapse nově podpořili čeští Soulmates Ventures a Deeptech Seed Fund

Neslyšícím pomáhá překonat každodenní bariéry. Britský startup Signapse nově podpořili čeští Soulmates Ventures a Deeptech Seed Fund

by Redakce
Richard Bowden (Chief Research Officer), Sally Chalk (CEO), Ben Saunders (CTO)

Přeložit pomocí umělé inteligence psané a mluvené slovo v reálném čase do znakového jazyka a pomoci celosvětové komunitě Neslyšících překonat každodenní komunikační bariéry. To je posláním britského startupu Signapse, který nyní podpořili investoři částkou 60 milionů korun v mezinárodním seedovém kole vedeném investičními fondy Soulmates Ventures a Deeptech Seed Fund. Nové prostředky Signapse využije na zdokonalení svého produktu a škálování do dalších odvětví.

„Myšlenku pomáhat komunitě Neslyšících prostřednictvím technologie využívající umělou inteligenci jsme začali plně realizovat před dvěma lety. Tehdy jsme hledali inovativní řešení, které by těmto lidem pomohlo v reálném čase překládat obsah do znakového jazyka. Narůstající zájem trhu a podpora investorů nás utvrzuje v přesvědčení, že budujeme přelomový produkt, a já se velmi těším na další růst naší společnosti,“ vysvětluje Sally Chalk, CEO Signapse.

Odstranit komunikační bariéry

Technologie Signapse se jako jediná na světě zaměřuje na okamžitý překlad psaného a mluveného slova do znakového jazyka formou realistického digitálního avatara. Odstraňuje tak komunikační bariéry, kterým osoby neslyšící denně čelí. V současnosti se Signapse zaměřoval na využití technologie na veřejných místech v dopravě. Mezi největší klienty Signapse tak patří například britská vlaková společnost London North Eastern Railway (LNER) nebo letiště CVG Airport v americkém Kentucky.

V rámci mezinárodního seedového investičního kola podpořilo nově startup částkou čítající v přepočtu 60 milionů korun několik investorů a investičních fondů. Mezi nimi dominují čeští Soulmates Ventures a irský Deeptech Seed Fund, kteří kolo vedli. K nim se připojila britská Královská asociace pro Neslyšící, fond Empirical Ventures, CEAS Investments a FSE Group a další. Půl milionu liber (asi 14,6 milionu korun) z celkové částky poskytla vláda Spojeného království. Nové prostředky startup využije zejména k technickému zdokonalení svého produktu a rozvoji aktivit v dalších odvětvích.

Richard Bowden (Chief Research Officer), Sally Chalk (CEO), Ben Saunders (CTO)
Zleva: Richard Bowden (Chief Research Officer), Sally Chalk (CEO), Ben Saunders (CTO)

Jedním z nich je například trh s videopřeklady nebo také překlad webových a digitálních obsahů, pro který již nyní Signapse vyvíjí řešení, jež umožní neomezený překlad libovolné věty do britského či amerického znakového jazyka (British Sign Language – BSL, American Sign Language – ASL). Kromě toho se společnost zaměří na zvýšení kvality a srozumitelnosti překladových videí, aby byla technologie snadněji aplikovatelná do běžného života osob neslyšících. Ty by se tak s technologií mohly setkat například na informačních tabulích, streamovacích platformách, veřejných televizních stanicích, kulturních akcích nebo při čtení oblíbeného článku na internetu.

„Investice je pro nás klíčovým momentem, který nám umožní rozšířit náš produkt za hranice dopravního odvětví. Těší mě, že osobám neslyšícím zpřístupníme komunikaci a získávání informací i v dalších segmentech, jako jsou webové stránky a videoobsah, se kterými každý den přicházejí do styku,“ doplňuje Ben Saunders, CTO a spoluzakladatel Signapse.

„Tým Signapse nás přesvědčil globální vizí a příležitostí efektivně škálovat jejich řešení, které přináší technologický průlom překládání do znakového jazyka s využitím generativní umělé inteligence. Jeho inovativní přístup reflektuje každodenní potřeby a výzvy osob neslyšících. Jsme potěšeni, že můžeme Signapse podpořit také v rámci našeho akceleračního programu, a tím rozšířit jeho řešení na další trhy a do  odvětví dopravy, masových médií, televize či streamovacích služeb a dalších. Tím zvýšit jeho dostupnost pro komunitu Neslyšících po celém světě,“ dodává Michal Sikyta, investiční ředitel Soulmates Ventures.

Michal Sikyta
Michal Sikyta, investiční ředitel Soulmates Ventures. Autor: Soulmates Ventures

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch