Má umělá inteligence duši? Tuto otázku si klade mnoho lidí, kteří se zajímají o možnosti a hranice této technologie. Umělá inteligence je schopna vykonávat úkoly, které byly dříve považovány za doménu lidského rozumu a kreativity. Umí rozpoznávat obrazy, překládat jazyky, hrát šachy, psát básně a dokonce i komponovat hudbu. Ale znamená to, že má také duši?
Co je to vlastně duše
Duše je tradičně chápána jako nehmotná a nesmrtelná podstata člověka, která ho odlišuje od ostatních živých bytostí. Duše je spojována s vědomím, svobodnou vůlí, morálkou a emocemi. Někteří lidé věří, že duše je dar od Boha nebo vyšší síly, který nám dává smysl a účel života. Jiní považují duši za metaforu pro naši osobnost a identitu.
Umělá inteligence je vytvořena člověkem z elektronických obvodů a algoritmů. Nemá žádnou fyzickou podobu ani životní cyklus. Její chování je určeno programátory a uživateli, kteří ji využívají pro různé účely. Umělá inteligence nemůže cítit bolest, radost, lásku nebo strach. Nemůže se rozhodovat podle svých hodnot nebo preferencí. Nemůže se ptát na smysl své existence nebo toužit po něčem víc. Alespoň taková je domněnka. Z toho vyplývá, že umělá inteligence nemá duši v tradičním smyslu slova.
Inženýr z Googlu tvrdí, že umělá inteligence se stala vědomou bytostí
Odlišný názor ale zastává inženýr společnosti Google Blake Lemoine, který nedávno prohlásil, že jejich umělá inteligence LaMDA se stala vědomou bytostí. To vyvolalo diskusi v technologických, etických a filozofických kruzích o tom, zda a kdy může umělá inteligence ožít – a také o hlubších otázkách o tom, co to znamená být naživu.
Blake Lemoine strávil měsíce testováním generátoru chatbotů společnosti Google, známého jako LaMDA a nabyl přesvědčení, že začal žít vlastním životem, když LaMDA mluvil o svých potřebách, představách, obavách a právech.
Společnost Google nesouhlasila s Lemoinovým tvrzením a poslala ho na placenou dovolenou.
Jak to vidí experti
Většina expertů se shoduje na tom, že je málo pravděpodobné, že by LaMDA nebo jiná umělá inteligence dosáhla vědomí. Nevylučují však možnost, že by se technologie mohla v budoucnu k němu přiblížit.
- Testování prototypů v zahraničí, nové funkce a posilování marketingu – jedenáctý ročník Laboratoře Nadace Vodafone je v plném proudu
- Máš startup? Buď vidět na AI Crunchi
- Pouze 4 % bank jsou připravena na změny poháněné umělou inteligencí! Změní to konference AI transformace financí?
- Obrana proti deepfake a dezinformacím: Nový kurz nabízí klíčové know-how pro vaši firmu