Home Zprávy Díky AI dělá financování malých a středních podniků dostupnějším. Na rozšíření své technologie získal Flowpay přes 53 milionů korun 

Díky AI dělá financování malých a středních podniků dostupnějším. Na rozšíření své technologie získal Flowpay přes 53 milionů korun 

by Redakce
Flowpay

Český fintech Flowpay, který malým a středním firmám zjednodušuje přístup k provoznímu financování pomocí prediktivních AI modelů, automatizace & embedded finance, získal v seedovém kole od investorů 53 milionů korun na expanzi do Evropy a rozšíření své technologie. V začátcích jej podpořil Techstars, nejaktivnější pre-seed investor na světě, a to i podruhé ve follow-on investici po úspěšném dokončení akceleračního programu. Mezi další investory patří Soulmates Ventures, DEPO Ventures a jejich syndikát investorů, nový fond Matěje Turka 10X, Patero, Petr Bednařík, CEO a zakladatel DataSentics, a několik významných angel investorů jako Mark Ransford, Martin Herrmann, Kartik Varma a další.

„Můžete mít profitabilní a rychle rostoucí byznys a potřebujete například zásobit sklad nebo investovat do reklamy, přesto vám banky nepůjčí. Banky neumějí kvalifikovaně odhadnout riziko a obvykle vycházejí z daňových přiznání, která jsou zastaralá a ve většině případů neukazují realitu. Ve Flowpay pracujeme s klientskými daty přímo z pokladních systémů, e-commerce platforem, jako je Shoptet, a pomocí prediktivních AI modelů, díky nimž umíme vyhodnotit jejich potenciál a na základě toho poskytnout financování. Chceme SME pomoci k růstu prostřednictvím naší technologie RaaS neboli Risk as a Service a licencovat ji finančním společnostem po celém světě,“ vysvětluje William Jalloul, CEO a zakladatel Flowpay.

William Jalloul
William Jalloul, CEO a zakladatel Flowpay

„Půjčování peněz i zadlužování může být neudržitelné. V této výzvě však Flowpay představuje klíčovou inovaci pro malé a střední podniky, které tvoří nezpochybnitelnou páteř ekonomiky. Svoji investici do tohoto startupu, jenž stojí za vývojem přesného scoringového nástroje pro posouzení úvěrového rizika, považujeme za krok k podpoře udržitelného podnikání. Díky možnostem Flowpay se značně zkracuje doba potřebná k vyhodnocení úvěrových žádostí na pouhé minuty, zároveň se zvyšuje přesnost hodnocení rizik a celkově zrychluje přístup k finančním zdrojům. Takový postup představuje revoluci ve financování, podporuje dynamický růst a přispívá k udržitelné prosperitě naší ekonomiky,“ říká Hynek Sochor, zakladatel akcelerátoru a fondu Soulmates Ventures.

Hynek Sochor
Hynek Sochor, zakladatel akcelerátoru a fondu Soulmates Ventures. Autor: Soulmates Ventures

Proces žádosti o úvěr je dnes pro firmy často zdlouhavý a s nejistým výsledkem, což je způsobeno pomalým postupem digitalizace v bankovním sektoru. „Flowpay řeší tento problém digitalizací a automatizací procesů s využitím přesných dat. Tato data má k dispozici díky napojení na finanční, účetní a podnikové systémy firmy, a tvoří tak technologický most mezi podnikatelem, poskytovatelem finančních prostředků a případně další stranou poskytující data, jako je platební brána nebo e-commerce platforma. Flowpay patří mezi pionýry tohoto tzv. embedded finance přístupu v CEE regionu s nemalou vizí stát se globálním lídrem v poskytování finančních řešení pro živnostníky a malé a střední podniky,” říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

Michal Ciffra - DEPO Ventures
Michal Ciffra, partner DEPO Ventures. Autor: DEPO Ventures


„William nevymýšlí kolo, ale řeší reálný, každodenní problém téměř každého podnikatele – financování provozu a růstu. A řeší ho efektivně za použití nejmodernějších dostupných technologií. Ve svém segmentu, tedy mezi malými a středními obchodníky zaměřenými na retail, ať už online, nebo offline, navíc prakticky nemá konkurenci,“ doplňuje Matěj Turek, zakladatel fondu 10X zaměřeného na unikátní růstové příležitosti.

Podpora od Techstars

„Malé a střední podniky jsou páteří ekonomiky. Aby byly úspěšné, potřebují financování svého růstu. Většina bank není dobře nastavena na jejich účinnou podporu, protože zpracování relativně malých úvěrů je nákladné a posuzování rizika na základě zastaralých údajů pro ně představuje značný problém. Kvůli této dynamice se mnoho tradičních věřitelů zaměřuje na úvěry pro větší společnosti, což způsobuje, že segment malých a středních podniků je nedostatečně obsloužen. To dopadá na celou ekonomiku, která tak nemůže optimálně prosperovat. Flowpay je ukázkovým příkladem nové generace technologicky orientovaných společností, které umožňují rychlé a nákladově efektivní financování menších úvěrů pro segment malých a středních podniků,“ říká Allard Luchsinger, managing director Techstars.

Od svého založení Flowpay dosáhl významných úspěchů, včetně účasti v prestižním akceleračním programu Techstars v Amsterdamu. Díky své inovativní platformě a využití AI, která umožňuje firmám svižný a snadný přístup k financím na základě analýzy reálných dat z jejich provozu, se Flowpay rychle stal důležitým článkem na trhu provozního financování. Rovněž byl společně s dalšími šesti evropskými startupy vybrán do programu IBM fintechx, který se zaměřuje na akceleraci generativní AI ve finančních službách. V neposlední řadě získal ocenění technologický startup roku v soutěži Vodafone Nápad roku.

„Flowpay využívá sílu umělé inteligence k vyhodnocování rizik a efektivnímu zpracování půjček. Své nástroje začleňuje do platforem, které malé a střední podniky již používají ke každodenním operacím. Zaujala nás kvalita vedení, robustnost úvěrových modelů a rychlost jejich realizace. Startup Flowpay podle Techstars prokázal, že má potenciál stát se lídrem v transformaci úvěrového prostředí pro malé a střední podniky,“ dodává Allard Luchsinger.

Flowpay
Autor: Flowpay

Plány do budoucna

Plány Flowpay zahrnují nejen expanzi na nové trhy, ale také další rozvoj technologie, aby mohl ještě lépe vyhovět potřebám svých klientů. Investice také umožní zvýšení kapacity pro poskytování personalizovaných úvěrových řešení, která jsou přizpůsobená specifickým potřebám a možnostem každého podniku. V současné době se tým Flowpay skládá z přibližně 15 odborníků, převážně z oboru data science a IT. S ambicemi pokračovat v růstu a rozvoji plánuje Flowpay v blízké budoucnosti rozšířit své řady na celkový počet 20 členů týmu, což mu umožní dále akcelerovat vývoj. 

Využití AI v podnikání - AI startupy

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch