Home Zprávy Bill Gates ve svém zamyšlení: AI zvýší produktivitu a umožní vytvořit osobního zástupce

Bill Gates ve svém zamyšlení: AI zvýší produktivitu a umožní vytvořit osobního zástupce

by Redakce
Bill Gates umělá inteligence

Zamyšlení Billa Gatese ohledně rizik a problémů s umělou inteligencí jsme ti přinesli už dřív. Nyní se podíváme na to, co podle něj přinese AI v oblasti produktivity a jak si představuje tzv. osobního zástupce?

Růst produktivity vlivem umělé inteligence

Ačkoli jsou lidé v mnoha věcech stále lepší než GPT, existuje mnoho pracovních míst, kde se tyto schopnosti příliš nevyužívají. Například mnoho úkolů, které vykonává člověk v oblasti prodeje (digitálního nebo telefonického), servisu nebo zpracování dokumentů (jako jsou závazky, účetnictví nebo spory o pojistné události), vyžaduje rozhodování, ale ne schopnost průběžně se učit. Korporace mají pro tyto činnosti školicí programy a ve většině případů mají spoustu příkladů dobré a špatné práce. Lidé jsou trénováni pomocí těchto souborů dat a brzy budou tyto soubory dat použity také k trénování umělé inteligence, která lidem umožní vykonávat tuto práci efektivněji.

S tím, jak se výpočetní výkon zlevňuje, bude schopnost GPT vyjadřovat myšlenky stále více podobná tomu, jako byste měli k dispozici bílé límečky, kteří vám pomohou s různými úkoly. Microsoft to popisuje jako copilot. Plně začleněná do produktů, jako je Office, bude AI zlepšovat vaši práci – například tím, že vám pomůže s psaním e-mailů a správou doručené pošty.

Nakonec už nebude vaším hlavním způsobem ovládání počítače ukazování a klikání nebo klepání na nabídky a dialogová okna. Místo toho budete moci napsat požadavek v jednoduché angličtině. (A nejen anglicky – počítače budou rozumět jazykům z celého světa. Na začátku tohoto roku jsem se v Indii setkal s vývojáři, kteří pracují na umělé inteligenci, jež bude rozumět mnoha jazykům, kterými se tam mluví.)

Pokrok v oblasti umělé inteligence umožní vytvořit osobního zástupce

Pokrok v oblasti umělé inteligence navíc umožní vytvořit osobního zástupce. Představte si ho jako digitálního osobního asistenta: bude vidět vaše nejnovější e-maily, bude vědět o schůzkách, kterých se účastníte, přečte si, co čtete, a přečte si věci, kterými se nechcete zabývat. Tím se jednak zlepší vaše práce na úkolech, které chcete dělat, a jednak vás osvobodí od těch, které dělat nechcete.

Tento zástupce vám bude moci pomocí přirozeného jazyka pomáhat s plánováním, komunikací a elektronickým obchodem a bude fungovat na všech vašich zařízeních. Vzhledem k nákladům na trénování modelů a provádění výpočtů není vytvoření osobního zástupce zatím reálné, ale díky nedávnému pokroku v oblasti AI je to nyní reálný cíl. Některé problémy bude třeba vyřešit: Může se například pojišťovna ptát vašeho zástupce na věci, které se vás týkají, bez vašeho svolení? Pokud ano, kolik lidí se rozhodne ji nevyužít?

Celopodnikoví zástupci posílí postavení zaměstnanců novými způsoby. Zástupce, který rozumí konkrétní společnosti, bude k dispozici jejím zaměstnancům k přímým konzultacím a měl by být součástí každé schůzky, aby mohl odpovídat na otázky. Lze mu říci, aby byl pasivní, nebo ho povzbudit, aby se ozval, pokud má nějaký přehled. Bude potřebovat přístup k informacím o prodejích, zákaznické podpoře, financích, produktových plánech a textům souvisejícím s danou společností. Měl by číst zprávy týkající se odvětví, ve kterém společnost působí. Věřím, že výsledkem bude to, že zaměstnanci budou produktivnější.

Když se zvýší produktivita, společnost z toho bude mít prospěch, protože se lidem uvolní ruce k jiným činnostem v práci i doma. Samozřejmě existují vážné otázky, jaký druh podpory a rekvalifikace budou lidé potřebovat. Vlády musí pracovníkům pomoci s přechodem na jiné role. Ale poptávka po lidech, kteří pomáhají jiným lidem, nikdy nezmizí. Vzestup umělé inteligence uvolní lidem ruce, aby mohli dělat věci, které software nikdy dělat nebude – například učit, pečovat o pacienty a podporovat starší lidi.

Globální zdravotnictví a vzdělávání jsou dvě oblasti, kde je velká potřeba a kde není dostatek pracovníků, kteří by ji mohli uspokojit. V těchto oblastech může umělá inteligence pomoci snížit nerovnost, pokud bude správně zacílena. Na tyto oblasti by se měla práce s umělou inteligencí zaměřit.

Kompletní znění v původním znění najdete na adrese: https://www.gatesnotes.com/The-Age-of-AI-Has-Begun

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch