Home Rozhovory AI agenti v akci: Příběh startupu E2B a jejich mise pro bezpečnější AI

AI agenti v akci: Příběh startupu E2B a jejich mise pro bezpečnější AI

by Redakce
E2B - Tereza Tizkova

V dnešním rozhovoru se podíváme na startup E2B, který se zaměřuje na bezpečné spouštění AI produktů. Tereza Tížková, Head of Growth & Community, nám představí vizi a poslání E2B, a také to, jak se jejich produkt snaží řešit hlavní výzvy spojené s autonomními AI agenty.

Terezo, představte nám hlavní vizi a poslání E2B.

Vizí E2B je řešit problémy spojené s AI produkty, tedy s takovými, které “běží” na velkých jazykových modelech (LLMs). Jeden příklad: AI asistent za vás už teď dokáže napsat funkční kód a spustit ho, což s sebou ale nese rizika. Spouštění kódu je potřeba provádět bezpečně a nenechat AI asistenta dělat to, co nechceme, například mít přístup ke všem datům. Toto třeba E2B řeší.

Jakou roli tedy hraje umělá inteligence v produktech a službách E2B?

E2B staví produkt pro vývojáře AI aplikací a autonomních asistentů, kterým se v AI komunitě začalo říkat “AI agenti”. Vyvíjíme pro ně takzvané “sandboxed cloud environments”. Když necháte AI agenta pomáhat vám ve vašem počítači, my ho bezpečně zabalíme do takové jeho vlastní “krabičky”, aby nemohl dělat to, co nemá. 

E2B
Autor: E2B

Můžete jednoduše vysvětlit, co znamená "autonomní AI agent"?

Autonomní agenti začali ve větší míře vznikat teprve někdy v dubnu tohoto roku a definice je spíš empirická.

Nejjednodušší mi připadá říct že agent je jako když si představíte ChatGPT, ale s mnohem větší samostatností. Agenti si s vámi nejen povídají, ale můžou například používat internet, chodit do vašich složek v počítači nebo se napojit na váš kalendář a naplánovat vám schůzku. Agenti “přemýšlejí” tak, že si zadání od člověka umějí rozložit a vytvořit si plán v krocích, a dokonce reflektovat na to, jak jednotlivé kroky splnili.

Agenty může ovládat každý, i bez technického pozadí. Jeden z nejpopulárnějších typů jsou teď třeba agenti, kteří prohledávají dokumenty, které jim poskytnete, a vytahují z nich užitečné informace.

Jaká jsou hlavní rizika spojená s autonomními agenty? Měli bychom se jich obávat?

Agenti zatím nejsou autonomní do té míry, že bychom se měli bát. Mohou halucinovat, můžou nečekaně udělat něco škodlivého. Bavíme se teď třeba s vývojářem, jehož agent ovládá přímo váš terminál v počítači, což už může zavánět průšvihem. Microsoft teď třeba spustil produkt, kde spolu více agentů komunikuje a vzájemně si pomáhá. Stále ale nevidíme až tolik věcí v produkci, ještě jsme na začátku.

Je kontroverzní otázkou, jak moc se snažit toto regulovat a jestli se bát. Můj názor je, že se nedá zabránit, aby někdo tuto technologii zneužil, až bude v pokročilejším stádiu. Takže je lepší, když se o ní vzdělávají a posouvají ji lidi “na správné straně”.

Jaký je váš osobní pohled na budoucnost a jakou roli v ní bude hrát umělá inteligence?

Myslím, že v budoucnu bude umělá inteligence úplnou samozřejmostí do takové míry, že už se ani nebude zmiňovat, že na ní nějaký produkt běží. Všichni ji budeme používat denně.

Velká a trochu strašidelná otázka je, kdy přijde AGI, a jak budou různé státy přistupovat k regulacím. Jsem optimista a věřím, že nástup AI nás donutí se jako lidstvo i posunout k lepšímu, třeba přistupovat obezřetněji k obsahu na internetu.

Které výzvy vidíte v oblasti umělé inteligence a jak se E2B snaží tyto výzvy řešit?

Celé AI je specifické stochasticitou velkých jazykových modelů. To znamená, že na stejný vstup vám LLM nezareaguje dvakrát stejnou odpovědí (což se dá snadno zkusit klidně i s ChatGPT) – z povahy LLMs tam vždy bude nějaká úroveň náhodnosti. Toto je velká výzva, se kterou musí vývojáři pracovat a nějak vynahradit chybějící determinismus. 

E2B pomáhá toto řešit právě zmíněným spouštěním výstupů od umělé inteligence v bezpečném remote prostředí, jako protiklad k “lokálnímu” spouštění přímo lokálně uživatele.

Jak se chystáte přizpůsobit se měnícímu se technologickému prostředí a jaké nové produkty nebo služby můžeme očekávat?

Asi jako každý startup v hodně rané fázi teď hodně iterujeme náš produkt a sbíráme feedback od uživatelů. Součástí naší každodenní práce je sledovat novinky z oboru, číst nové papery, bavit se s vývojáři. 

Myslím, že můžeme očekávat “AI agents as a feature” v rámci existujících produktů. Z toho, co vidíme, tak se agenti začínají postupně zaměřovat na menší konkrétnější úkoly a spolupracovat spolu, například jeden napíše kód a druhý ho hned zkontroluje a opraví. Agenti se navíc zdokonalují s tím, jak se zdokonalují nové LLMs.

Jaké jsou vaše plány na růst a expanzi E2B v následujících letech?

Postupně nabíráme uživatele nebo děláme integrace do větších AI produktů a hodně používaných platforem. Časem se chceme zaměřit i na větší zákazníky. Existujeme teprve pár měsíců a hodně iterujeme spolu s tím, jak se vyvíjí náš obor, takže kdoví, co přijde za týden.

E2B
Tým E2B. Autor: E2B

E2B zaujal i investory, můžete nám k tomu povědět více?

Aktuálně máme vyraisovanou pre-seed investici. V rámci té získalo E2B asi 2,5 milionu dolarů, v přepočtu 56 milionů korun.

Snažíme se přijímat investice od lidí, kteří nám můžou nabídnout něco mimo finance. Vážíme si například lidí, kteří sami něco v minulosti vybudovali, můžou nás v něčem mentorovat nebo propojit s dalšími zajímavými lidmi.

Tento rozhovor vznikal mezi ČR a USA. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi budováním startupu v San Franciscu oproti České republice? Proč považujete San Francisco za tak klíčové místo pro váš startup?

V San Franciscu existuje velmi silná komunita okolo nových technologií.

Tím, jak rychle iterujeme, tak je i časový posun omezující. V San Franciscu uživatel třeba napíše, že chce implementovat E2B, a my mu můžeme odepsat “pojďme se zítra sejít.” Nebo můžeme uspořádat hackathon a otestovat produkt. 

Osobně mi připadá, že i mentalita v San Franciscu je hodně motivační a pracovní, lidi se nestydí mít velké cíle nebo se pochválit, zatímco v Česku člověk radši nechce vypadat, že si moc věří.

Jaké zdroje byste doporučila pro ty, kteří se chtějí orientovat v AI?

Můj zdroj číslo jedna je Twitter (X), kde jsem postupně začala sledovat relevantní lidi. Když někdo něco přelomového staví, často to průběžně sdílí na svém účtu. Samozřejmě existuje plno newsletterů nebo článků, ale do nich se často dostanou spíše clickbaitové útržky, často zaměřené na to, který AI startup zase dostal investici, nebo článek o tom, jestli AI všechny zničí nebo jim sebere práci.

Myslím, že nejlepší na učení je začít něco aktivně dělat sám, mluvit o tom s kamarády nebo se to snažit jednoduše někomu vysvětlit. Abych pochopila třeba ty autonomní agenty, sama jsem nějaké naprogramovala a povídala si s nimi.

Clickbaitových článků o nahrazení lidí roboty je možné na internetu najít mnoho. Jak vidíte budoucnost pracovního trhu s rostoucím vlivem AI vy?

Myslím, že obecně obrovský podíl znalostí, které se dneska učíme, budou nějakým způsobem nerelevantní za několik let. Myslím, že je dobré mít zvyk v adaptování se na nové věci.

Slyším často, že AI nahradí hodně profesí, třeba ty kreativní, umělecké. Myslím ale, že třeba umění je často “prodloužením” osobnosti umělce, pro lidi je tam i ten sociální aspekt, například to, že někomu fandí nebo jsou fascinovaní příběhem autora. Určitě můžu vygenerovat 1000 obyčejných článků pomocí AI a získat tím pozornost nebo peníze, ale nemyslím, že se tím někdo zapíše do historie.

Líbí se mi pořád vidět AI jako nástroj, který nám práci ulehčuje, třeba kontroluje chyby.

Tento rozhovor vznikl díky partnerství AI Crunch a společnosti E2B. Chceš se také stát naším partnerem a být tady vidět? Ozvi se nám!

Číst dále

AI Crunch

Online magazín AI Crunch přináší informace ze světa umělé inteligence. Sleduj nové trendy a nadějné startupy využívající potenciál AI. Obsah pro tebe chroustáme do čtivé podoby.

©2024 AI Crunch